Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.05.2012 Gazete
ABONE OL

Acil katılım

Katkı payı vermemek için e gidenler yandı! Doktor 'acil değil' derse para ödenecek

Acil katılım
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), katkı payı ödememek için hastanelerin ine akın eden uyanıkların işi zorlaştıracak yeni bir adım attı. Hastayı muayene eden doktor 'acil hasta değil' kodu girdiğinde acile başvurandan katkı payı alınacak. Katkı payı emeklilerin ise maaşından kesilecek.

DOKTOR KODLAYACAK
Yeni sistemle, artık normal polikliniğe başvuran hastalardan alınan katılım payı, acil durumu olmadığı halde acil servisleri kullanan hastalardan da tahsil edilecek. Hastalar acil servise başvurduğunda, hastayı muayene eden doktor acil hasta olmadığı kodunu girerse bu kişiler katılım payı ödeyecek. Mevcut uygulamada katılım payı hastanelere başvurulduğunda eczanelerden, özel sağlık hizmet sunucuları tarafından alınıyordu. Bu uygulama ile acile başvuran, fakat acil olmayan hastalardan ücret alınması sağlanacak.

YIĞILMAYA ÖNLEM
Uygulama ile acil servislerdeki yığılmanın önüne geçilecek. Acil durumdaki hastalara daha hızlı müdahale edilecek. Diğer yandan doktor ile hastanın bu konuda tartışması da önlenmiş olacak.

Hazal ATEŞ


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.