;

ye zam

İntibak bekleyen 2.7 milyon ye zam geliyor. Kararı Bakanlar AB yol ayrımında Kurulu alacak, 2000'den önce emekli olanların maaş haksızlığı bitecek

Emekliye zam
2.7 milyon ye müjde! Uzun süredir maaş düzenlemesi bekleyen emeklilerin yüzü çok yakında gülecek. 2000 yılı öncesinde emekli olanların maaşlarında artış sağlayacak düzenleme, haftaya Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Düzenlemeye göre; bu tarihten önce emekli olmasına karşın prim gün sayısı ve prim miktarı düşük olanların maaşlarında değişiklik olmayacak.

TEK TEK İNCELEME
(SGK) Başkanı , emekli aylıkları arasındaki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için 8 model sunulduğunu belirterek, "2.7 milyon emeklimizin dosyalarını tek tek inceleyeceğiz" dedi. Artış tutarının ne kadar olacağı Bakanlar Kurulu'nda netleştirilecek.

HAKSIZLIK BİTİYOR
İntibak kapsamında değerlendirilecek 2 milyon 575 bin dosya bulunuyor. Ölenlerin eş ve çocuklarıyla birlikte emekli maaşı alan kişi sayısı ise 2 milyon 743 bine ulaşıyor. SGK Başkanı Acar, intibak düzenlemesine ilişkin şu bilgileri verdi: "Bu seyyanen yapılan bir zam değil. 2000 öncesi emeklilerimizle ilgili büyük tutarsızlıklar var. Gösterge tabloları, aylık bağlama oranı, ortalama kazançta bazılarında 3 bazılarında 5 yılın ortalaması alınmış. 3 bin 600 gün prim ödeyen de 9 bin gün prim ödeyen de aynı aylığı alıyor. Asgari aylık 813 lira. Bunu dikkate almadan kişilerin prim gün sayısı, matrahı dikkate alınarak yeniden hesaplanacak. 2012'de ödeme başlayacak. 2000 yılından sonra emekli olanlar da büyümeden pay alacaklar. Bunun oranı yüzde 50-60 olabilir. Böylece intibak sorunu da bitmiş olacak"

DERECE VE KADEME DİKKATE ALINIYOR
Üst gösterge tablosundan aylık veya gelir alanların intibakları, bulundukları derece ve kademelere göre yükseltiliyor. SSK emeklileri için aynı süre çalışıp, aynı prim gün sayısıyla emekli olanların maaşlarının eşitlenmesi öngörülüyor. Yasal düzenleme ile emekli maaşlarında, ödedikleri prim gün sayısına göre iyileşme olacak. İntibak farklarını kapatmak için yeniden yapılandırmadan elde edilen gelirin bir bölümünün kullanılması planlanıyor.

DUL VE YETİMLER DE FAYDALANACAK
Düzenleme ile ölüm aylıklarına da intibak zammı yapılacak. Vefat eden SSK emeklisi üzerinden aylık alan eş, çocuk, anne-baba aylıkları da zamlanacak. İntibak zammı, dul ve yetimlere hisseleri oranında yansıtılacak. Yine 2000 yılından önce özürlü olarak emekli olanların da maaşları yükselecek. Böylece emekli yaşamıyor olsa da haksızlık giderilerek varislerine ödemeler yapılacak.


Hazal ATEŞ  • 10 Aralık 2011, Cumartesi

kalan karakter 1000

şükrü özkan şükrü özkan

bende bir emekliyim ve hakkımı alamıyanlardanım 11 basamaktan bagkur pirimi tavandan istegebaglı pirim yatırdım bagkur o tarihte 12 basamagın üstü yoktu yani tavandan bagkur tavandan istegebaglı sigota ödedim 1999 yılında emekli oldum elime geçen para 950 tl. yatırdıgım pirim tavan aldıgım taban gibi birşey nerede benim emeklerim ve çektigim sıkıntılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.12.2011 13:22
canikli canikli

işkzası meslek hastalığı sılikozist emeklisiyim malulen2996 yılında emekli oldum 912 maaş alıyorum.100/100 yüz çalışamaz oranım varintibaktan yararlanıyomuyum ne kadarolcak.slmlr

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.12.2011 13:50
Necdet Bayrak Necdet Bayrak

1 derecenin 4 kademesinden emekliyim bugün benimkadar derecesi olmayan bir astsubay emeklisi benden fazla emekli maaşı almaktadır.Bu hak ve adaletmidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.12.2011 12:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.