Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.02.2011 Gazete
ABONE OL

Komşu yanıyor

'daki ekonomik kriz halkı sokağa döktü. Hükümet, yeni vergi koyup maaşları düşüreceğini açıkladı. Grev yapan çalışanlar polisleri yaktı

Komşu yanıyor
Komşuda hükümetin kemer sıkma önlemleri ile çalışma koşullarını protesto eden kamu ve özel sektör çalışanları 24 saatlik genel greve gitti. Başkent Atina'nın çeşitli noktalarında göstericilerle polis arasında sert çatışmalar yaşandı. Polis, kendisine taş, sopa, domates, yoğurt atan göstericileri göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı. Göstericilerden ayrılan, kendilerini 'iktidar karşıtı' olarak adlandıran gruplar polisi adeta molotof kokteyl yağmuruna tuttu. Göstericilerin attığı molotof kokteyllerle polis bir anda alevler içinde kaldı. Göstericiler, maaş, emekli maaşları ve ödeneklerindeki kesintileri protesto ederek, "Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz", "Halk karşıtı önlemlere hayır", "Eğitimcilere küçük düşürmeyen maaşlar istiyoruz" şeklinde sloganlar attı. Yaşanan çatışmalarda bazı polisler yaralanırken, 20 gösterici gözaltına alındı.

Çalışanların emeklilerin maaşları düşürülecek
Hükümetin kemer sıkma önlemlerinden bazıları şöyle:
* Kamu çalışanları ve emeklileri 3 yıl zam alamayacak.
* Memurların 2 maaş ikramiyesi kesilecek.
* KİT çalışanlarının maaşları düşürülecek.
* KDV artacak.
* Benzin, içki ve sigaraya zam yapılacak.
* Fakirlere verilen yardım kesilecek.
* Emeklilik şartları zorlaştırılacak.
* Yeni ek vergiler konulacak.

Grev hayatı vurdu
Grev yüzünden devlet dairelerinde hizmetler aksadı, okullarda dersler boş geçti. Hastanelerde sadece acil servisler çalıştı. Eczaneler kepenk indirdi, liman çalışanları işi bıraktığı için anakara ile adalar arası bağlantı koptu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.