Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.02.2011 Gazete
ABONE OL

İşin şeker'i çıktı

Kayseri Şeker Fabrikası'ndaki yolsuzlukların bir benzeri Adapazarı'nda patladı. Savcılık iddianamesine göre, fabrika yöneticileri çiftçinin parasını sevgilileriyle lüks otellerde yedi ve şirketi batırdı

Tatlı h'aya't
Kayseri Şeker Fabrikası yöneticilerinin çiftçilere ait fabrikanın parasıyla yaşadıkları lüks hayatın bir benzeri, Adapazarı Şeker Fabrikası'nda ortaya çıktı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre; 65 bin çiftçinin ortak olduğu fabrikanın yöneticileri milyonlarca lira yolsuzluğa karıştı ve şirketin parası ile lüks bir hayat sürdü. Buna göre, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, S.S isimli kadın başta olmak üzere birçok farklı kadınla lüks otellerde defalarca kaldı ve tek gecesi 2 bin 700 TL'yi bulan faturaları şirkete ödetti. Aya'nın 2008 yılının belli bir dönemine ait şirkete ödettiği şahsi otel harcamaları 10 bin TL'yi aşıyor.

150 MİLYON BORÇ
İddianameye göre; şirket yöneticileri neredeyse yılın yarısını 5 yıldızlı otellerde sefa içinde geçirdi. Öte yandan aynı iddianamede, yöneticilerin zimmetine milyonlarca lira para geçirmesi de yer aldı. Şirketin içinin boşatıldığı iddia edilirken, 5 yılda 150 milyon lira borca giren fabrikanın arazilerine dahi haciz geldi. İddianameye göre; Kayseri Şeker olayında gözaltına alınan Ali Kiraz'a kayıt altına alınmayan şeker satılmış. Üretilen şeker üretilmemiş gibi gösterilerek 149 bin TL alınarak, yönetim kurulu arasında paylaştırılmış. İddianamede ayrıca, fabrikada alımlarla ilgili yolsuzlukların da detayları yer alıyor.

KAYSERİ İZLERİ
İDDİANAMEDE adı geçen sanıklardan biri olan Ayhan Teke, geçtiğimiz aylarda operasyon yapılan Kayseri Şeker Fabrikası'nın CEO'su. Teke, Adapazarı Şeker Fabrikası'nda genel müdür olarak çalıştığı dönemden dolayı Adapazarı davasında da yargılanıyor. İddianamede Teke, "Basiretli yönetici gibi davranmayarak, görevi kötüye kullanmak"la suçlanıyor. Yine yargılanan sanıklardan Ali Kiraz da, Kayseri Şeker operasyonunda gözaltına alınmıştı.

YÖNETİME ÜNİVERSİTE MEZUNUNU ALMADI
ADAPAZARI Şeker Fabrikası'nı Ahmet Aya (Başkan ), Sabahattin Karasakal (Başkanvekili), Cevdet Sağlık (Yön. Krl.Üyesi), Şevket Kökçü (Yön.Krl.Üyesi), Ferda Özten'den (Yön.Krl.Üyesi) oluşan 5 kişilik bir ekip yönetiyor. Edinilen bilgilere göre; 65 bin çiftçiyi temsil eden ve kendileri de aslında çiftçi olan yönetimin ilk hatası, profesyonel bir yönetim sistemi kurmaması oldu. İlkokul mezunu olan Aya, yönetimi de üniversite mezunu ve profesyonel yöneticilerle paylaşmadı.

2005 YILINDA ÖZELLEŞTİ
1953 yılında kurulan Adapazarı Şeker Fabrikası, 1999 depreminde ağır yara aldı. 2005 yılında 65 bin çiftçinin üye olduğu Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) tarafından 45 milyon 750 bin dolar kredi ile devletten satın alındı. Bunu için de kooperatif, arazilerini ipotek ettirerek bankadan kredi kullandı.

KAÇAK ŞEKERDEN 60 MİLYON TL CEZA
HER yönden zarar ettirilen Adapazarı Şeker'e en ağır cezayı Şeker Kurumu kesmişti. Kaçak pancar ekmekten fabrikaya kesilen ceza miktarı 5 yıllık sürede 60 milyon TL'yi buldu.

kalan karakter 1000

Sadettin MAZI Sadettin MAZI

Yönetimde üniversite mezunu yokmuş, şaka gibisin Metin, gerçi bilmiyorum bu adamlarda var mı yokmu üniversite mezunuda, ulusal bir gazetede haber yapıyorsun ama dünyadan haberin yok, üniversite mezunu olupta ne olacak senin gibimi olacak, kişisel hayata tecavüz eden, yorumlardan ve küçük bir araştırmadan sonra çıkarttığım sonuç; işlerini yapan bir kooperatifin yönetimi, sanayi bakanlığınca devamlı denetleniyor, yargıda sizler gibi kişilerin iftarından olan davaları kazanmış karşılığında milyonlarca tazminat almış adamlar.
aslında bu tip yazılara yorum yapıp prim vermemek gerek de bana ağar geliyor.
sizde iletişim bilgilerim var, istediğiniz şekilde sizinle yada olumsuz yorum yapan kişiler ile bu konuları gerek telefon gerekse yüz yüzede tartışa bilirim, ararsanız memnunda olurum.
saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.02.2011 00:05
Alivelioglu Alivelioglu // İSTANBUL

Muhammer5454 Bey,

Diyorum ki, bir müfettişte bu 3 lü denetlese
R.H. - A.A. - M.C.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.02.2011 19:38
muhammet5454 muhammet5454 // SAKARYA

saar duymaz uydurur die bişey var dikkatli olun insanları şantajla lekeleyip işinizi kötü emellerinize alet etmeyıın !!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.02.2011 11:19
muhammet5454 muhammet5454 // SAKARYA

Bu fabrika bakanlıkça her sene denetleniyor mülayim -Rıfat- Dizdar zamanındaki kirli işlerle yargılanıyorlar yanlış bir şey olsaydı AHMET AYA da yargılanırdı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 22.02.2011 11:17
gündem gündem

sandığa dayalı olmayan seçimler her zaman sorun yaratmıştır sadece okul çocukları kabul edenler etmiyenler diye parmak kaldırırlar dolayısı ile tarafsız kalamamadır? onun için adil yöneticiler veadil kararlar alınamamaktadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 20.02.2011 13:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.