Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.02.2011 Gazete
ABONE OL

İşsizlik yüzde 10'un altına inecek

İşsizlik 2.1 puan düşerek yüzde 11 oldu. Bakan Nihat Ergün, işsizliğin yüzde 10'un altına inebileceğini söyledi

İşsizlik yüzde 10'un altına inecek
SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretiminin son yılların en yüksek seviyesine çıkmasının işsizlik rakamlarına pozitif yansıdığını belirterek, "Bu trendin devam etmesi halinde Türkiye, işsizlik rakamlarını 2011 yılında yüzde 10'lar seviyesine çekebilir. Belki bunların altına çekebilecek bir performansı gösterme imkanına sahiptir'' dedi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklamasına göre, işsiz sayısı Ekim-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 459 bin kişi azalarak 2 milyon 811 bin kişiye düştü. İşsizlik oranı 2.1 puanlık azalış ile yüzde 11 seviyesinde gerçekleşti. 2010 yılı Kasım döneminde istihdam edilenlerin sayısı, önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 113 bin kişi artarak, 22 milyon 854 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 354 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 759 bin kişi arttı. Genç işsizlik oranı ise yüzde 24.4'ten 20.8'e düştü.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.