Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.02.2011 Gazete
ABONE OL

Eski araca ek vergi

, enerjide verimlilik için düğmeye bastı. Hazırlanan strateji belgesi hayatımızı değiştirecek. Çevre dostu lara teşvik gelirken, eski arabalar fazla vergi verecek...

Eski araca ek vergi
2023 yılına kadar enerjide 300 milyar dolarlık yatırıma hazırlanan , 'En büyük yatırım verimliktir' parolasıyla başlattığı Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'ni son aşamaya getirdi. Belgede hayatımızı değiştirecek yenilikler var.

15 YILLIK ARACA YÜKSEK VERGİ:
ların vergilendirme sistemi sil baştan yenilenecek. Yakıt tasarrufu az araçlara teşvik verilecek. Ancak 15 yaş üzeri araçlarda kademeli olarak MTV arttırılacak.

KAMU EMEKTARLARI GARAJA:
Çok eskiyen ve yüksek yakıt tüketimi ile eleştirilen kamu araçlarına da verimlilik neşteri gelecek. 10 yılı doldurmuş kamu araçları kademeli olarak trafikten çekilecek.

YALITIMI OLMAYAN BİNAYA VERGİ:
2015 yılı itibariyle, uygun ısı yalıtımı bulunmayan binalarda emisyon vergisi uygulanacak.

ENERJİ KOTASI:
Otel, hastane, mesken, okul, AVM'lere yıllık ısıtma, soğutma, aydınlatma tüketim kotası belirlenecek.

500 BİN TL DESTEK:
Verimlilik artırıcı projelere 500 bin liraya kadar destek
verilecek.


Mehmet NAYIR

kalan karakter 1000

vergi de kazanç  vergi de kazanç

hani kazan ca göre vergi , 300 milyarlık aracı var adamın benim kadar vergi vermiyor , ben 3000 tl ye bi araç aldım ondan 2000 tl vergi alacakmış , ondan sonra geldi huzur bekle vatandaştan ,ALLAH ım aklıma mukayet ol yarabbim..... madem eski araç havayı kirletiyor,hurda indirimi çıkarııınnnnnnnnnnnn,

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 24.03.2012 09:09
başbakan bunlar en yapıyor bir bakın başbakan bunlar en yapıyor bir bakın

yakın da şu fakırleri hitler gibi fırınlara atıp yakmazlarsa iyi şu emperyalist maddeci düzen şu zenginin yanında ol fakiri öldür düzeni ne zaman son bulacak Allah ım,,Avrupa birliğinde böyleymiş ulan almanyada 2000 model arabaya tenezzül edip binen yok be adam lar bmv yi taksi yapıyor bizde 2011 model e binen zaten zengin kesim sen benim 94 model aracıma 1000 tl vergi alırsan hani bu vergide eşitlik ilkesine ne oldu , eski çağlardaki eşeğe vergi alan zihniyetten ne farkın kalır sayın bakanım,yapma fakire bu kadar yüklenme yazık bu ahlar kimseyi ondurmaz....

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 24.03.2012 09:02
ismail ismail

adam vrupada 2000yuro maaş alıyor bizde asgari ücret karın doyurmuyor milletin bi çürk arabasına gözü diktiler şimdide benzinden aldıkları fahiş vergidemi yetmiyor bunlara yakında aldığımız nefesede vergi koyar bunlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 26.02.2011 22:18
Yunus Tasci Yunus Tasci

Yeni araba alamadığımız için eski araba kullanıyoruz. Yeni araba alacak gücümüz olsa neden eski kullanalım. Bir anlamda ekonomik gücü olmayandan çok vergi. Ekonomik gücü olanlardan az vergi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 16.02.2011 16:57
kadıköy kadıköy

sayın devlet yetkilileri araçlardan nasıl daha yüksek vergi alacağınızı düşüneceğinize,
bu yaştaki araçlara hurda kanunu çıkarın zaten piyasada enerji verimliliği kendiliğinden sağlanmış olur.
sanırım amaç enerji verimliliği değil bütçe açığı oluşan durumu finanse edecek bi uygulamam çıkarmak...

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 16.02.2011 09:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.