Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 13.02.2011 Gazete
ABONE OL

Made in Turkey

Türkiye'de bugüne kadar baklavadan çiniye, bastondan kebaba kadar 139 ürün tescil edildi

Made in Turkey
TÜRK Patent Enstitüsü'nce (TPE) bugüne kadar 139 ürün coğrafi olarak tescil edilirken, başvurusu yapılan 102 ürün tescil edilmeyi bekliyor. Tescil edilen ürünler arasında, dünyada da bilinen Türkiye'nin eşsiz lezzetlerinin yanı sıra, el halıları, kilimler, köpek, at, tazı gibi hayvanlar ile, battaniye, baston, nazar boncuğu, kaplıca, lüle taşı ve çini de var.

102 ÜRÜN SIRADA
Coğrafi tescili yapılan ürünler arasında en çok yöresel gıda ve lezzetlerimiz yer alıyor. Bugüne kadar Adana kebabı, Afyon sucuğu, Antep baklavası, Siirt büryan kebabı, Kayseri pastırması, Malatya kayısısı, Kemalpaşa tatlısı, Ayvalık zeytinyağı gibi pek çok lezzetimiz Türk Patent Enstitüsü'nce coğrafi olarak tescillendi. Coğrafi tescili yapılan el halıları da bulunuyor. Tescil bekleyen, aralarında Van otlu peyniri, Tokat kebabı, Sivas köftesi, Mersin tantunisi, Elazığ peynirli ekmeği, Erzurum kadayıf dolmasının da olduğu 102 başvuru var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.