Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.02.2011 Gazete
ABONE OL

Güvenliğimiz yok!

Bir metal firmasında çalışan okurumuz anlatıyor: Hakkımız yeniyor. İşveren, iş sırasında kullanmamız için baret, gözlük gibi malzemeleri de vermiyor...

Güvenliğimiz yok!
Bazı işverenler, çalışanlarına haklarını vermediği gibi, güvenli bir iş ortamı da sunmuyor. İhbar hattımızı İzmir'den arayan bir okurumuz, çalıştığı metal firmasında haklarının verilmediğini anlatırken, işverenin işçi güvenliği için gerekli malzemeleri sağlamamasından da yakınıyor. Okurumuz şunları anlatıyor: "Asgari geçim indirimi parası verilmiyor. Uzun saatler boyu çalışıyoruz. Ancak fazla mesai ücretlerimiz de ödenmiyor. İşveren, haklarımızı vermediği gibi, iş sırasında güvenliğimizi de sağlamıyor. Personele çalışırken kullanması için baret, gözlük gibi malzemeler verilmiyor. İşyerinde yemeklerimizi yiyebileceğimiz bir alan yok. Bu nedenle yerde oturup yemek yiyoruz."

KAĞIT İMZALATTILAR
"BİR öğretmen evinde garson olarak çalışıyorum. Günde 12 saat iş var ama 8 saat çalışıyor gibi gösteriyorlar. Bize bu yönde bir kağıt imzalatıyorlar. Fazla mesai ücreti vermiyorlar. Çalışanların yarısı bu durumda."

ÇÖZÜM BULUN
"BİR metal firmasında çalışıyorum. Yaklaşık 30 işçi var. Çalışanlara sigorta yapılmıyor. İşsiz kalmamak için mecburen bu şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Yetkililer sorunumuza çözüm bulsun." ANKARA

SİGORTA YAPILMIYOR
"2.5 yıldır bir otogarda şoför olarak çalışıyorum. Sigortam yapılmadı. Burada şoförlerin çoğu sigortasız. Denetim yapıldı. Ancak denetim elemanlarını 'Yeni başladılar' diye kandırmışlar."

HAKSIZLIĞA UĞRADIM
"BİR nakliye firmasında TIR şoförü olarak çalıştım. Devletin yurt dışına çıkan şoförlere verdiği bir para var. Firma bize bu parayı vermiyor, harcırah adı altında daha düşük bir para ödüyordu. 15 ay çalıştım. Hiç maaş alamadım. Almadığım maaşların bordrolarını imzalamamı istediler. İmzalamadım. İşten atıldım. Bana yardım edin." İSTANBUL

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.