Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.01.2011 Gazete
ABONE OL

Esnafa indirimli elektrik müjdesi

EPDK, serbest tüketici limitini düşürdü. Artık aylık 500-600 lira elektrik tüketenler, istediği her üreticiden pazarlıkla elektrik alabilecek

Esnafa indirimli elektrik müjdesi
(EPDK), kurumsal abonelere pazarlıkla yüzde 36'lara varan indirimle elektrik alabilmenin önünü açan serbest tüketici uygulamasında kapsamı genişletti. Kurul, 100 bin kilovat olan serbest tüketici limitini 30 bin kilovata indirdi. Karar, ayda 500-600 liradan fazla fatura ödeyenlerin pazarlıkla elektrik almasının önünü açıldığı anlamına geliyor. Böylece; mağazalar, alışveriş merkezleri, akaryakıt istasyonları, oteller, hastaneler, artık 'serbest tüketici' olarak elektrik kullanabilecek. Kapsama giren tüketiciler isterse Hakkari'de üretilen elektriği bile alabilecek. EPDK Başkanı Hasan Köktaş, bu kararla Türkiye'de tüketilen elektriğin yüzde 75'inin serbest tüketici kapsamına girdiğini söyledi. Köktaş, şunları kaydetti: "Artık büyük ve orta ölçekli tüm ticarethaneler de serbest tüketici uygulamasından yararlanacak. Bir apartmanda bulunan daire sahipleri talep birleştirme yoluyla serbest tüketici kapsamına girebilecek. Bu haktan yararlanabilecek."

SERBEST TÜKETİCİ NASIL OLUNUYOR?
*
Yıllık tüketimi 30 bin kilovattan fazla olan tüketiciler, ortalama aylık 500-600 Lira fatura ödeyenler serbest tüketici olabilir.
*Şehir merkezlerinde dağıtım şirketlerine, şehir merkezleri dışında ise doğrudan TEİAŞ'a başvurarak serbest tüketici unvanı alınabilir.
*Serbest tüketiciler istediği üreticiden elektrik alabiliyor. Böylece pazarlıkla indirim sağlanıyor.
*Üretici ile doğrudan iletişim kuramayan müşteriler, 'toptan satış şirketleri' aracılığı ile yeni elektrik alım sözleşmesi imzalayabilir.


Mehmet NAYIR

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.