Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.01.2011 Gazete
ABONE OL

üründe denetim eksik

Takvim, ürün tartışmasını sayfalarına taşıdı; tepkiler çoğaldı. Gıdadaki sahteciliği hatırlatan uzmanlar, denetim yapılmasını istedi

Organik üründe denetim eksik

' de yaklaşık 250 milyon doları bulan ürün pazarıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Dün, Türkiye Başkanı Mehmet Çakman'ın 'Türkiye'de organik ürün yok, çürükleri pakete koyup organik diye satıyorlar' açıklamaları üzerine TAKVİM organik ürün üreticilerinin görüşlerini sayfalarına taşıdı. 'Organik kavga' başlığıyla verdiğimiz haber üzerine başlayan tartışmalar devam ediyor. Çakman'ın sözlerine cevap veren Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu Başkanı Burhan Er, denetim eksikliğini dile getirdi. Er, "Ülkemizde organik de, doğal üretim de, sera üretimi de vardır. Bazı satıcılar bunların hepsini 'organik' adıyla satıyor diye 'organik üretim yok' demek sağlıklı bir söz değil. Bu hileciler mutlaka denetlenmeli" dedi.

Kimsayasallarla yapay meyve-sebzenin organiğe benzetildiğini belirten Gıda Mühendisi Mehmet Küçük ise, şöyle konuştu: "Eskiden, renginden ve şeklinden meyvenin sebzenin katkı maddeli olduğunu anlıyorduk. Şimdi onu da kılıfına uydurdular ve görüntüsünü organik ile bire bir yaptılar. Bu durumda vatandaş organik ürünü ancak ham lezzetinden ve biraz da kokusundan anlar. Tüketiciler ürünleri tatmalı."

ORGANİK GIDA NASIL ANLAŞILIR?
Tek Organik Gıda Genel Müdürü Erkan Aktoprak, organik gıdaların ayrımı için şu bilgileri verdi:
Kimyasal madde kullanılmadığı için, diğer ürünlerden farklı (doğal) renktedir.
Erken olgunlaşır. Bu yüzden göz alıcı ve büyük olmayabilir.
Soğuk hava depolarında bekletilmediğin-den taşıma esnasında zarar görebilir.
Sertliği ve dayanıklılığı azdır.
Daha lezzetlidir.
Doğal kokusu ve tadı vardır.
Mevsimi dışında üretilmez.

HORMONLU ÜRÜN NASILDIR?
Genetiği değiştirildiğinden kabuğu serttir ve taşımada zarar görmez.
Kimyasallarla olgunlaşır.
Güzel görünmesi için renklendirilmiştir.
Aynı büyüklükte ve şekilde olmaları gelişim düzenleyici kimyasallar ile sağlanabilir.
Üzerindeki kimyasal ilaç kalıntısı yıkansa da çıkmaz.
Yılın her mevsimi her ürün üretilmektedir.
Lezzeti ve kokusu farklıdır.

kalan karakter 1000

Mehmet ÇETİN Mehmet ÇETİN

Öncelikle bir ürünün organik olabilmesi için Organik Tarım kanun ve Yönetmeliklerine göre üretilmesi ve bu yönetmeliklere göre yetkili olan kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından denetlenip sertifikalandırılması gerekmektedir. Bu ürünün organik olabilmesinde o ürünün yalnızca yetiştirme aşamasında denetlenip sertifikalandırılması yetmemektedir. O ürünün taşıma, depolama, işleme, paketleme ve satış aşamalarının da denetlenip sertifikalandırılması gerekmektedir. Yani üretici uygulamalarından son tüketiciye kadar ürünün geçtiği her aşamanın izlenebilir olduğu ve sertifikalandırılmış ürünler ORGANİKtir. Bir ürünün organik olup olmadığı, renginden, lezzetinden, görünümünden, sertliğinden, dayanıklılığndan anlaşılmaz. Bu gibi özellikler yalnızca fikir verir. Çünkü bu gibi özellikler ürünün çeşidine, yetiştirildiği bölgeye, toprak ve iklim koşullarına, yetiştirme aşamasında yapılan uygulamalara vb.göre değişir. Org. ürün; sertifikasından, üretici kodundan, sert.kuruluşundan anlaşılır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.01.2011 17:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.