Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.01.2011 Gazete
ABONE OL

Borcuna sadık olan düşük faiz ödeyecek

ile Bankalar Birliği'ne devredilecek. Bankalar kredi ve kartı vereceği kişinin faturalarını ödeyip ödemediğine bakabilecek. Kredi notu yüksek kişinin borç alma faizi düşecek

Borcuna sadık olan düşük faiz ödeyecek
Hükümet, kamu borçlarını yapılandıran ile çalışma ve sosyal yaşamı yeniden düzenliyor. Tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarıda en dikkat çekici maddelerden birini, kredi ve kredi kartı verme sistemini 'sil baştan' değiştirecek düzenleme oluşturuyor. Merkez Bankası bünyesinde faaliyet gösteren , tasarının yasalaşması halinde Bankalar Birliği'ne devredilecek. 'Sorgulama alanları' da genişleyecek. Kredi veya kredi kartı almak isteyen kişinin sadece banka borcuna bakılmayacak. SSK prim borçları, vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz, telefon faturalarını düzenli ödeyip ödemediği de sorgulanacak. Böylece kredi notu yüksek kişinin hem kredi limiti yükselecek hem de borç alma faizi düşük olacak. Notu düşük vatandaşın faizi yüksek olacak. Ya da kredi alamayacak.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.