Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.10.2010 Gazete
ABONE OL

Hayır'lı kazançlar

, referandumdaki 'Evet' coşkusuyla 1. ayda rekor üstüne rekor kırıp 70 bini geçti. Şirketler değerlerini katlarken, rengini belli etmeyen üyelerinin kazancı ortalamayı geçti...

Hayır'lı kazançlar
12 Eylül'de yapılan referandumda vatandaş yüzde 52 ile 'Evet' derken, bundan piyasalar da nasibini aldı. Referandumdan bu yana 1 ay süre geçerken, özellikle rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. 60 bin puan hedefini çok kolay geride bırakan , önceki gün seans içinde geçtiği 70 bin puan seviyesini, dün yeni bir rekorla yine geçti. İMKB günü 70 bin 166 puandan tamamladı. 1.4170 TL'ye gerilerken, euronun ise kapanış değeri 1.9720 TL oldu.

BİR AYDA TATLI KÂR
Borsada süren bu 'Evet' coşkusu ile halka açık şirketler son 1 ayda değerlerini katlarken, bu kazançtan en önemli payı referandum öncesi oyunu belli etmeyen üyeleri ve 'Hayır'cılar aldı. 12 Eylül'de 60 bin 608 puan olan İMKB endeksi, aradan geçen 1 ayda yaklaşık yüzde 16 oranında yükseldi. Patronlar Kulubü'nün üyelerinin kazançları ise bu ortalamanın çok üzerinde gerçekleşti. Özellikle bankalar başta olmak üzere birçok büyük şirketin piyasa değeri ve hisse fiyatları sürekli yukarı doğru çıktı. Borsada işlem gören halka açık 135 şirketin üye olduğu TÜSİAD, böylece diğer şirketlerle birlikte 'Evet' oylarının getirdiği tatlı kazançtan önemli bir pay almış oldu. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner referandum öncesi oyunun rengi konusunda Başbakan ile polemiğe girmiş ve gerginlik yaşanmıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.