Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 13.10.2010 Gazete
ABONE OL

En düşük maaşı 739 lira olacak

Başbakan Erdoğan larını açıkladı. 2011'de artış yüzde 21.7'yi bulacak. En düşük nin maaşı Ocak'ta 648 liradan 710 liraya, Temmuz'da da 739 liraya yükselecek

En düşük işçi emeklisi maaşı 739 lira olacak
7.5 milyon ye müjdesi AK Parti'nin grup toplantısında geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan emekli aylıklarına yüzde 21.7 ila 4 oranında artış yapılacağını, en düşük emekli aylığındaki artışın yıllık 80-91 lira arasında olacağını söyledi. Erdoğan, en düşük aylık alan Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarının Ocak ayında 371 liradan 434 liraya, Temmuz'da 450 liraya, SSK nin en düşük aylığının 648 liradan 710 liraya, Temmuz'da da 739 liraya çıkacağını bildirdi.

PROGRAMA UYGUN ARTIŞ
Emeklileri hak ettikleri yaşam standardına ulaştırma gayreti içinde olduklarını ifade eden Erdoğan, artışla birlikte ekonomik dengenin bozulmasının söz konusu olmadığını belirterek, "Kaynağını nereden buluyorsunuz, nasıldır, şudur, budur diyenler, Orta Vadeli Program'a bakarlarsa; onunla uyumlu bir şekilde atılmış bir adım olduğunu görecekler. Yani, bütçe dengesinin bozulması, bütçeye ek yük getirilmesi, mali disiplinden taviz verilmesi asla söz konusu değildir'' dedi. Başbakan Erdoğan, ülke şartları daha iyiye gittikçe emeklilerin yaşam standartlarının da azami düzeyde artacağını kaydederek, "Memur sözleşmelerindeki artış memur emeklilerine de yansıtılacak" şeklinde konuştu.

8 YILDA YÜZDE 493 ZAM YAPTIK

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti döneminde emekli zamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu: "Emekli aylıkları bizim dönemimizde enflasyonun çok çok üzerinde artışlar göstermiştir. 2002 sonunda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira ve 75 lira zam yaptık. 2010'da da enflasyon üzerinde zam yaptık. 2002'den bu yana en düşük emekli aylıklarında yüzde 493 oranında artış oldu, bunun reel karşılığı ise yüzde 180."

İŞTE KURUŞU KURUŞUNA MAAŞLAR:


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.