Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.10.2009 Gazete

Devlet fakirin yardım çilesine son verecek

Devletin sosyal imkanlarından faydalanmak için fakirliğini ispatlamaya çalışan vatandaşlara müjde! Bundan böyle vatandaşlar kendilerini anlatmak ve ihtiyaç sahibi olduklarını belgelemekle uğraşmayacak. Bu hizmet, 2 yeni proje ile sağlanacak. Alo 144 Sosyal Yardım Hattı ile Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) projeleri Devlet Bakanı Hayati Yazıcı tarafından tanıtılarak hizmete girdi. Yazıcı, tanıtımda, "Bundan sonra vatandaş başvuracak, onun fakir olup olmadığını devlet araştıracak. 'Sen git fakirliğini kanıtla' devri kapanmıştır" dedi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'ndeki (SYDGM) toplantıda konuşan Yazıcı, SYDGM'nin, yoksul vatandaşlara en yakın noktada ve insan odaklı bir anlayışla hizmet sunabilmek için bilgi ve iletişim teknolojilerini yoğun olarak kullandığını söyledi. Yazıcı, daha sonra uygulamalı olarak Alo Sosyal Yardım Hattı 144'ü aradı ve çağrı merkezindeki personel ile görüştü.

TEK TUŞLA HİZMET

SOYBİS ile ilgili de bilgi veren Bakan Hayati Yazıcı, sistemin edevlet uygulamaları kapsamında son derece özgün bir sistem olduğunu belirterek, "Bununla, tek tuşla hizmet sistemine geçmiş durumdayız" diye konuştu. Yazıcı, yetki verilen kişilerin sistemle vatandaşların nüfus bilgileri, işsizlik sigortası, muhtaç aylığı, evde bakım aylığı, şartlı nakit transferi gibi imkanlardan yararlanıp yararlanmadığı, yeşil kartlı olup olmadığı ve üzerine kayıtlı gayri menkulü bulunup bulunmadığı gibi bilgilere ulaşabildiklerini kaydetti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.