Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.10.2009 Gazete

Türkiye'nin altında 2.5 trilyon dolar yatıyor

Türkiye'nin topraklarının altında bir servet yatıyor. Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin Türkiye'de bulunduğu, bunların bugünkü piyasa değerinin 2.5 trilyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün rezerv araştırmalarına göre; Türkiye'de yeraltında bulunan en yüksek maden rezervi 15.8 milyar ton ile dolomit. İçinde kalsiyum karbonat ve sodyum karbonat barındıran ve bu özellikleri yüzünden cam ve seramik endüstrisinin vazgeçilmezleri arasında yer alan dolomit, nadir ve çok değerli bir kireç taşı olarak biliniyor. Bunun yanı sıra; Türkiye'de 13.9 milyar ton mermer, 12.3 milyar ton linyit kömürü, 5.7 milyar ton kaya tuzu, 1.2 milyar ton yüksek kalorili taş kömürü, 3 milyar ton bor, 1.5 milyar ton ponza, 700 ton görünür altın rezervi (6 bin 500 ton muhtemel rezerv), 1.9 milyar ton blister bakır cevheri bulunuyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.