Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.10.2009 Gazete
ABONE OL

Emekliler fark istiyor

Çalışanlarda nasıl 'eşit işe eşit ücret' ilkesini önemsiyorsak, aynı görevi yapıp farklı kurumlarda çalıştıkları için, farklı maaş alanlarla ilgili düzenlemeleri yapabiliyorsak, aynı işte çalışmış, aynı pirim gününden emekli olanlar için de bu adaleti sağlamanın zamanı gelmedi mi? Evet emekliler, mağdur ediliyor. Aslında, birileri çok maaş alıyor diye değil sıkıntıları. Kendilerinin çok az alıyor olmasından yakınıyorlar. Ve geçim sıkıntısı içinde, sorunlarının çözülmesini bekliyorlar. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bu adaletsizliği gidermek için çalışma yapılacak mealindeki sözleri, yüreklerine su serpmiş. Ama bir yerde de yaralarını depreştirmiş. Hemen hemen hepsi, dede oldular. İçinde bulundukları durum da zorlarına gidiyor gerçekten. Bir emekli, "Şimdi torunumu okula götüreceğim ama korkuyorum. Yolda benden birşey ister diye ödüm kopuyor. Bu bize reva mı?" diyerek neredeyse ağlayacak.

Zamanında özendirildi
İETT' den emekli olan Rıfkı Korkan, kendisinin 1997 yılında emekli olduğunu ve 650 TL maaş aldığını, aynı prim gün sayısı ile 2000 yılında emekli olan bir arkadaşının ise 1.250 TL aldığını söylüyor ve "Bu adaletsizlik" diye feryat ediyor. Zamanında devletin, emekliliği çok özendirdiğini dile getiren Rıfkı Korkan, "Süper emeklilik denildi, başka özendirici formüller bulundu ve biz emekli olduk. Bağını, bahçesini satan insanlar borçlu oldukları prim günlerini, askerlik dönemlerinin paralarını yatırdı. Şimdi ise yaşadığımız stresten ne bizde ne de evimizde huzur kaldı. Torunlarımıza karşı eziğiz. Askerdeki oğlumun ziyaretine gidemiyorum" diye uzun serzenişlerde bulundu. Emekliler, gözünü kulağını hükümete çevirmiş bu konuda atılacak adımı bekliyor.

İSPARK denetimde
İSPARK görevlilerinin, "Fiş kalmadı" diyerek, otopark ücretlerini ceplerine indirdikleri konusundaki şikayetler anında karşılık buldu. Takvim'in haberini ihbar kabul eden İSPARK görevlileri yaptıkları denetimlerde ihmali görülen veya bulunduğu yerde "Fiş bitti" bahanesiyle el uzunluğu yapan görevlilerine işten el çektirdi. Sistemin gizli ve açık denetim olarak sürekli çalıştırıldığını vurgulayan yetkililer, buna rağmen zaman zaman bu tür olaylarla karşılaşıldığını ve anında müdahale etmeye çalıştıklarını ısrarla vurguluyor. İSPARK'çılar bütün istanbullunun aslında birer denetçi olması gerektiğini de söyleyerek, 0212 274 20 20 nolu telefondan Beyaz Masa'ya şikayetlerin bildirilmesini, sorunların böylelikle giderilebileceğini belirtiyor.

İnsaf kalmamış
Yavuz Selim Devlet Hastanesi yanındaki Doğan Sokak esnafı, hasta ve hasta yakınlarının telaş ve çaresizliklerinden yararlanmak esnaflığa yakışıyor mu? Şişe su, fotokopi, kolonya, hasta bezi gibi bir çok malzemelerin fahiş fiyatlarla satıldığı şikayet ediliyor. Çay, kahvaltı veren büfe tipi yerlerin de temizliğinden şikayet var. Belediyenin bu sokakta hiçbir denetim yapmadığı ortada. Hastanede bir yakınına refaketçi olarak kalan okurumuz, "Bu sokak esnafında insaf kalmamış" diyor.

Hesap ücreti almayın
"Finansbank Çorum Şubesi'nden 5 bin TL tüketici kredisi kullandım. Tabii taksitleri ödemeye başladım. Ancak 3. aydan sonra benden hesap işletim ücreti adıyla 12 TL daha istediler ve banka bu parayı her üç ayda bir isteyecegini söyledi. Ben böyle birşey imzalamadım. Zaten taksiti zor ödüyorum." Bankalar matbuu kredi sözleşmesinin arasına gizledikleri karınca duası misali metinlerle tüketiciyi böyle küçük miktarlarla mağdur ediyor. Koskoca bankalara bu yakışıyor mu? Orhan Saltaoğlu/ Amasya

Adı acil ama...
Şeker hastası olan babam felç geçirdi. 112 Acil Servis'i aradım. "Gelemeyiz. Kendi imkanlarınızla getireceksiniz'' dediler. Konu komşu sayesinde battaniye içinde hastaneye ulaştırdım babamı. Sağlık Bakanlığı'na duyurulur. Balıkesir Gönen'den Mustafa Çakan

İş kazası SSK'dan etti
Manisa Kula'daki Ertekstil'de çalışan İsa Ergül iş kazasında kolu kırılınca hastaneye gitmiş. Koluna platin takılan talihsiz işçi, tedavi gördüğü süre içinde sigorta primlerinin yatırılmadığını söylüyor. Yetkililerin dikkatine.

Yolu kapatıyor
Minibüs ve taksilerin alışveriş merkezleri önünde yavaşlayarak yolcu beklemeleri isyan ettiriyor. Özellikle Metro City önündeki yolda yavaşlayan araçlar trafiği tıkıyor. Trafik polisi gör bunu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.