Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.10.2009 Gazete
ABONE OL

'Samsun-Ceyhan'ı desteklemeye hazırız'

Türkiye'yi ziyaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, TBMM'de yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Nazarbayev, "Türkiye'nin enerji koridoru olmaya uygun olduğu kadar, Kazakistan'ın da enerji potansiyeli var. Bakü-Ceyhan'ı nasıl desteklediysek, Samsun- Ceyhan'ı da desteklemeye hazırız" dedi. Nazarbayev, şunları kaydetti: "Samsun- Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ne Rusya ile birlikte katılmaya hazırız. Bugün Kazakistan her sene 70 milyon ton petrol üretiyor. 2013'den itibaren Kaşagan yataklarından 50 milyon petrol daha gelecek. Bu boyutuyla iki projenin geçerliliğinin olduğu ortaya çıkmaktadır." Orta Asya'da geleceğin enerji deposu olarak tanımlanan Kazakistan'ın Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, milyar dolarlık projeler ve 300 işadamı ile Türkiye'ye geldi. Şu anda 3 milyar dolar olan Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkartılması için işbirliği toplantıları yapılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.