Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2009 Gazete
ABONE OL

Yabancı ortak RTÜK'e takıldı

28 televizyon ve radyo şirketinin yüzde 25'ten fazlasını yabancı ortağa sattığı belirlenen Doğan Grubu'na RTÜK engeli... Uygulamada yasaya aykırılık saptayan RTÜK, Doğan Yayın'a durumu düzeltmesi için 3 ay süre tanıdı.

Maliye'den sonra Radyo Televizyon Üst Kurulu da (RTÜK) Doğan Grubu'nun sermayesindeki yabancı payının yasaya aykırı olduğunu belirledi. RTÜK, yasaya uyum için şirkete 3 ay süre verdi. RTÜK, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın raporunu görüşerek sermaye yapısının 3984 sayılı yasanın 29. maddesinin (h) ve (ı) bentlerine aykırı olduğunu açıkladı. RTÜK tarafından değerlendirilen gelirler kontrolörlerinin hazırladığı raporda yer alan bazı tespitler şöyle: n Yabancı ortakların TV şirketlerindeki payı, araya giren 4 şirkete rağmen (Alp Görsel A.Ş., D Prodüksiyon A.Ş., D Yapım A.Ş. ve DTV Holding A.Ş.) bir değişikliğe uğramamıştır ve yüzde 25'in üzerindedir. n DYH A.Ş.'nin toplam sermayesinin Aralık/ 2006 ay sonu itibariyle en az yüzde 10.04'ünün yabancı kişilerin mülkiyetinde bulunduğu Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. kayıtlarından tespit edilmiştir. n 26.12.2006'da DTV Holding'in yüzde 25 hissesinin DYH tarafından Axel'e satıldığı da dikkate alındığında, 28 adet TV-Radyo şirketinin Aralık 2006 sonu itibariyle, toplam yüzde 32.48'inin (= yüzde 7.48+yüzde 25) yabancı kişilerin elinde olduğu anlaşılmaktadır. n Hisse değişimi zinciri, maliklik kompozisyonunu değiştirmemiş, DYH A.Ş.'nin ve DTV Holding A.Ş.'nin hisse oranları değişmediği gibi yabancı hissedarların payları etkilenmemiştir.

Dünyanın her yerinden şirket var
Aralık 2006 tarihi itibariyle DYH hissesi alan yabancı yatırımcılar şöyle:
Yatırımcı adı-soyadı: Mavercik FundLde
Adres ülkesi: Cayman Adaları
Yatırımcı adı-soyadı: Maverick Fund II
Adres ülkesi: Cayman Adaları
Yatırımcı adı-soyadı: Goldman Sachs İnternational
Adres ülkesi: İngiltere
Yatırımcı adı-soyadı: Morgan Stanley Capital Services Inc
Adres ülkesi: ABD
Yatırımcı adı-soyadı: Lone Cypress Ltd
Adres Ülkesi: ABD

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.