Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2009 Gazete
ABONE OL

Enerjide dev anlaşma dünya gündeminde

Samsun-Adana Ceyhan anlaşması dünya basınının gündemine oturdu. Rus basını Güney Akım izninin de çıkmasını, 'taraflar bir taşla iki kuş vurdu' diye yorumladı...

İtalya'nın Milano şehrinde, Samsun- Adana Ceyhan Petrol Boru Hattı ile ilgili tarihi imzalar geniş yankı buldu. Özellikle Rusya basını imza törenine yoğun ilgi gösterdi. Ülkenin önde gelen gazeteleri, olayı, 'Güney Akım Aktı', 'Petrol'e karşılık gaz' ve 'Türkiye'ye teşekkür niyetine' başlıkları ile verdi. Samsun-Adana Ceyhan'da imzalar atılırken, Ankara'dan Rusya'ya 'Güney Akım' sürprizi yapıldı. İmza töreni için İtalya'da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya Başbakan Yardımcısı ve Rosneft Başkanı İgor Seçin'e, 'Güney Akım' doğalgaz boru hattı ile ilgili resmi izinlerin tamamlandığını bildirdi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde teşekkür etti.

TÜRK HOUSTON

Rus Kommersant gazetesinin haberinde ise Güney Akım'a verilen izin hatırlatılarak, Milano'da tarafların bir taşla iki kuş vurduğu değerlendirmesi yapıldı. Gazete, Rusya'nın Ceyhan'da bir petrol rafineri kurma teklifinin de olduğunu duyurdu. İtalyan ENI Başkanı Paolo Scaroni ise, Ceyhan'ın Türk Houston'ı olacağını kaydetti. Houston, ABD'nin özellikle petrol tesisleriyle ünlü bir şehri.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.