Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2009 Gazete
ABONE OL

29 ekim'de çalışacak işçilerin dikkatine!

* 29 Ekimde tatil olduğu halde işveren çalışmamızı istiyor ? Çalıştırmaya hakkı varmı ? Çalışsak ücreti nasıl ödenir ?Bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? Mehmet Bakar/İstanbul

Sevgili okurum, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde ( 1 Ocak, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim) çalışmak için işverenin sizden onay alması gerekir. İşçi bu günlerde çalışmak istemezse işveren sizi çalmaya zorlayamaz. Eğer çalışmak için onay verirseniz. Çalıştığınız için o günkü yevmiyenizi bir kat fazlasıyla alırsınız. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştığınız halde ücretiniz bir kat fazlasıyla ödenmezse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şikayette bulunabilirsiniz.

* 28.03.2006'da işe başladım, maaşım 900 TL bugünkü tarihle alacağım tüm haklarım yılda 2 ikramiye var. Alacağım tutar ne kadar olur, saygılarımla (ismini yazmayan okurumuz)
İşyerinizdeki kıdeminiz 3 yıl 7 ay. Kıdem tazminatının hesabında ücret ve ücret benzeri tüm alacaklar hesaba dahil edildiği için sizin ikramiye dahil aylık ücretiniz 1.050 TL. olur. Çalıştığınız her yıl için bir aylık ücretiniz tutarında kıdem tazminatına hak kazanacağınızdan 3.762 TL. kıdem tazminatı alırsınız. Kıdem tazminatından vergi kesilmez. Sadece binde 6 damga vergisi kesilir.