Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.10.2009 Gazete
ABONE OL

Deprem 200 milyar dolar fatura çıkarır!

TOKİ Başkanı Bayraktar, İstanbul'da konutların % 70'inde oturulamayacağını söyledi. Bayraktar, 'Deprem olursa, mali yük 200 milyar doları bulur' dedi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul'da deprem olursa Türkiye'nin 200 milyar dolar yükün altına gireceğini söyleyerek, "Bu depremselliği ortadan kaldırmamız lazım" dedi. Meslek odaları, üniversiteler ve akademisyenlerden destek beklediklerini ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu: "Ülkemizin kalkınmaya gelişmeye ihtiyacı var. Biz deprem dönüşümü için Kayabaşı'nda 65 bin konut yapıyoruz. İstanbul'da, 1999 depreminde 70 bin ev ağır hasarlı. 17 bininde hala oturuluyor. 17 bin tanesine Kayabaşı'na gelmeleri için yazı yazdık. Ciddi bir tepki olmadı. Yasa gerek."

400 bin konut ürettik
İstanbul' da kentsel dönüşüm yapmak, kaçak, depreme dayanıksız yapılardan kurtarmak için herkesin bir şeyler yapması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, kentte 3 milyonun üzerinde konut bulunduğunu, bu konutların yüzde 70'inin yaşanamayacak durumda olduğunu dile getirdi. TOKİ'nin kentsel dönüşüm ve insanların ev sahibi olması için çok çalıştığını ve 400 bin konuta ulaştıklarını anlatan Bayraktar, bunun nüfusu 100 binden fazla 15 şehir demek olduğunu vurguladı. Bayraktar, bugüne kadar 30 milyar lira tutarında 3 bin 500 ihale yaptıklarını belirtti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.