Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.10.2009 Gazete
ABONE OL

Bütçe zam getirecek köprü-sigara artacak

Bütçeye konulan maddeler incelendiğinde ÖTV gelirlerinde yüzde 31.6'lık artış hedefi konuldu. Hedef tutmazsa, sigara ve içkide vergiler artırılacak. Yine bütçede, köprü ve otoyol gelirlerinde yüzde 50'nin üzerinde artış hedefi bulunuyor. Bu da köprü ve otoyol fiyatlarında artış yapılacağı yorumlarına yol açıyor. Bütçe tasarısında yer alan B cetveline göre, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki artış, enflasyon oranı düzeyinde olacak. En yüksek vergi artışı ise piyasalardaki canlanmaya bağlı olarak Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) gerçekleşecek. ÖTV'deki yüzde 31.6'lık artışın büyük kısmı sigara, alkol gibi tüketim maddelerinden karşılanacak. Öte yandan bu yılın sonunda köprü ve otoyol gelirlerinin 520 milyon liraya ulaşacağı bekleniyor. Ancak 2010 bütçe tasarısında otoyol ve köprü gelirlerinin 868 milyon lira olacağı öngörüldü. Yaklaşık yüzde 68'lik bu büyümenin en az yüzde 50'sinin zamla karşılanacağı belirtiliyor. Ayrıca 2010 yılında 3.5 milyar lira ceza ödeyeceğimiz öngörüsü de bütçeye girdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.