Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.10.2009 Gazete
ABONE OL

Hisse devir oyununa engel

RTÜK, Doğan Grubu'nun yayın alanındaki peçesini kaldırıyor. Gelirler kontrolörlerinin Doğan TV Holding, D Yapım, Doğan Prodüksiyon ve Alp Görsel A.Ş. hakkında hazırladığı vergi raporundaki hisse devirleri, RTÜK tarafından masaya yatırıldı. Yabancı hissedarların Doğan Grubu'na ait 28 adet tv-radyo şirketine ortaklığının gizlendiği bulgusu RTÜK'ün dikkatinden kaçmadı. Kontrolörler, RTÜK'e gönderdikleri yazıda, şirketler arası hisse devirleri ile yabancıların bir radyo veya tv şirketinde yüzde 25'ten fazla pay sahibi olamayacağına ilişkin kanun hükmünün arkasından dolanıldığını anlattı. Doğan'ın radyo ve tv şirketlerindeki yabancı payı ise Aralık 2006 itibariyle yüzde 32.48 olarak hesaplandı. RTÜK'ün değerlendirmelerine göre; Doğan Grubu'nun önünde 2 seçenek var. Doğan, ya radyo ve tv şirketlerindeki yabancı payını yasal sınırlara çekecek ya da lisans iptali ile karşı karşıya kalacak. Alman Axel şirketine yapılan hisse devrinin gözden geçirilmesi de gerekecek.

DEVRE KONU ŞİRKETLER
Eko TV., DTV Haber Görsel, Bravo TV, Tempo TV, Fun TV, Galaksi Rad. TV, Kanalspor TV, Milenyum TV, TV 2000, Hürriyet Radyo (Rapsodi), Foreks, Radyo Kulübü, Işıl TV, Altın Kanal, Doğa TV, Popüler TV, Stil TV, Dinamik TV (Selenit), Elit TV, Trend TV, Ekinoks TV, Dönence TV, Fleks TV, Meridyen TV, Planet TV, Deniz TV, Doğan TV Digital, Kutup TV.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.