Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.10.2009 Gazete
ABONE OL

Çocuklar hurda araçlara biniyor

Ulaştırma Bakanlığı'nın geçen ay yayınladığı Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'ne göre, okul servis araçlarının yaşı 20'ye çıkarıldı. Şimdiye kadar 12'nci kez değiştirilen yönetmelikte, eski uygulamaya göre bu yaş sınırı 12'ydi. Bu düzenlemeye göre, çocuklarımızı taşıyacak olan 20 yaşa kadarki eski servis araçlarının çoğunun frenlerinde ABS (Anti-Blokaj Sistemi) de yok. Öte yandan ABS 2004 Temmuz'dan beri, okul servislerinin de dahil olduğu M2 sınıfı minibüs ve M3 sınıfı midibüs/ otobüs araçlarında zorunlu tutuluyor. Taşıtlarla ilgili yeni AB mevzuatlarında artık ABS 'den sonra ESP'nin (Elektronik Stabilite Programı) zorunlu olması tartışılırken, çocuklarımızı taşıyan araçlarda ABS zorunluluğu bile aranmıyor. Ayrıca, 20 yaşındaki araçlar için hurda indirimi uygulaması dahi gündemdeyken, çocuklarımıza hurdaya ayrılması gereken araçlarla taşınmalarını velileri tedirgin ediyor.

UKOME 10 YIL OLARAK AÇIKLADI
Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı UKOME de, belediye mevzuatı hükümleri uyarınca İstanbul'da ulaşım konusunda tek yetkili kurumun kendileri olduğunu açıkladı. UKOME, servis araçlarına ilişkin yönetmeliğinde servis araçlarının yaşının, maksimum 10 yıl olabileceği kurala bağlandı.

'CİNAYET İŞLEMEYELİM'
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Ekber Çakar, 'Trafik Kazası' görünümündeki cinayetlere yol açılmaması için yönetmeliğin hemen değiştirilerek, araç yaşı üst sınırının 10'a indirilmesi gerektiğini söyledi. 20 yaş üst sınırındaki araçların, kararlılık, devrilme ve dayanım deneylerine teknik anlamda uygunluk sağlayamayacağını vurgulayan Çakar, okul servis araçlarının sahip olması gereken özelliklerin üretim aşamasında dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Çakar, "TSE tarafından okul servis aracı standardı belirlenerek, tek tip hale getirilmeli. Servis aracı şartlarını sağlayan araçlara İl Trafik Komisyonları tarafından izin verilmelidir" şeklinde konuştu.

'MUAYENESİNİ KONTROL EDİN'
Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı, "Veliler aracın yaşııyla birlikte muayenesinin olup olmadığnıa baksınlar" dedi. Elmadağlı, bir servis aracı muayeneden problemsiz olarak geçiyorsa, velilerin kesinlikle gönül rahatlığıyla çocuklarını teslim edebileceğini söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.