Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.10.2009 Gazete

Merkez faizi düşürdü

Merkez Bankası, borçlanma faiz oranlarını yarım puan indirdi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre; Para Politikası Kurulu, dünkü toplantısında, banka bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının indirilmesine karar verdi. Buna göre; gecelik borçlanmalarda faiz oranı yüzde 7.25'ten yüzde 6.75'e, borç verme faiz oranı ise yüzde 9.75'ten yüzde 9.25'e çekildi. İstihdam verilerinde sınırlı iyileşme gözlenmekle birlikte bu durumun kalıcı olup olmayacağının izlenmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, "Kurul, veri ve gelişmelere bağlı olarak gelecek toplantıda faiz indirimlerinde yavaşlamanın gündeme alınabileceğini belirtmiştir" denildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.