Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.10.2009 Gazete
ABONE OL

Faizde uzun vade müjdesi

Kısa vadeli konut kredilerinde bankalar arasında yaşanan faiz yarışı, uzun vadeye de sıçradı. 10 yıla kadar vadeli kredilerde de artık yüzde 1'in altında faizler uygulanıyor

Kısa vadeli konut kredilerinin ardından uzun vadede de faiz oranları yüzde 1'in altına inmeye başladı. Merkez Bankası'nın faiz indirimleri devam ederken, bankalar da uzun vadeli konut kredisinde faizi yüzde 1'in altına çekiyor. Son olarak Garanti Bankası, 36 ayın üzeri vadelerde uygulanan mortgage faiz oranlarını indirdi. Garanti'nin mortgage kredisinde 37-48 ay vadede uygulanan faiz oranı, yüzde 1'den yüzde 0.90'a çekildi. 49-60 ay vadede uygulanan faiz oranı yüzde 1.02'den yüzde 0.92'ye düşürüldü. Konutta daha önce, İş Bankası da faiz indirimine gitmişti. İş Bankası, 60 ay vadede yüzde 0.98 faiz oranıyla ev sahibi olma imkânı sunuyor. 1-60 ay arası vadelerde yüzde 0.98 faiz oranı uygulanıyor. En önemli indirimler ise Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve HSBC'den geldi. İki banka da 10 yıl vadede faiz oranlarını yüzde 1'in altına indirdi. TEB, konut kredilerinde 10 yıl vadede daha önce yüzde 1.09 olan faiz oranını 0.95'e düşürdü. HSBC ise 120 ay vadede yüzde 0.97 faiz oranı uyguluyor. 12 ay vadeye en düşük faiz oranını ise ING Bank yüzde 0.49 ile veriyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.