Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.10.2009 Gazete

Et zammına çare

Kırmızı et fiyatları artarken; çözüm önerileri de geliyor: Kısa süreli ithat olsun, EBK devreye girsin, besiciye kredi verilsin...

Kırmızı ete zam üstüne zam yapılması tüketiciyi kara kara düşündürürken; çeşitli çözüm önerileri de dile getirilmeye başlandı. Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, 'kırmızı et fiyatlarının yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle geçici olarak yükseldiği' değerlendirmesini yaparak, "Et fiyatlarındaki yükselişin kısa vadeli çözümü ithalatın önünü açmaktır" dedi.

Her aileye 20 bin lira kredi

Yetkin, ithalatın yanı sıra Et ve Balık Kurumu'nun (EBK) da normal fiyatla satış yaparak piyasaya müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz da et fiyatlarındaki yükselişin en önemli nedeninin küçükbaş hayvan sayısındaki azalma olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Doğu ve Güneydoğu'da yüzde 1-2 faizle, 20 yıl vadeli kredi kullandırılarak, yeni bir hayvancılık projesi başlatılmalı. Aile başına 20 biner liralık kredi verilebilir."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.