Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.10.2009 Gazete

Altın fiyatı yükseldikçe düşük ayara talep arttı

Altın fiyatlarındaki tırmanış, tüketici alışkanlıklarını değiştirdi Vatandaş, 14 ayar altın alırken takılarda ismini yazdırıyor...

Altın fiyatlarındaki yükselme, Türk düğünlerindeki takı geleneğinde de değişimlere neden oldu. Tüketici tercihleri düşük ayar altınlara yönelirken, yüksek ayar takı takan vatandaşların takının üzerine isimlerini yazmayı tercih ettiği belirtildi. İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Mevlüt Özer, geçmişte 22 ve 18 ayar satılırken, son dönemde satışların büyük bölümünün 14 ayar takılar üzerinden gerçekleştiğini söyledi. Son dönemde yüksek ayar altın ya da bilezik alanların da yoğun olarak isimlik talep ettiğine dikkati çeken kuyumcular, "Yüksek değerde takı takan vatandaş da diğer takılarla karışmaması için ismini yazma ihtiyacı hissediyor. Bunun için özel etiketler kullanmaya başladık. Yüksek değerde hediyelik takı alan hemen herkes, üzerine isminin yazıldığı bu etiketlerden istiyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.