Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Hisse senedi teminat olmuyor

Doğan Grubu'nun son dakikada teminat olarak gösterdiği şirket hisselerini Maliye daha önce kabul etmemişti. İnceleme yarın yapılacak

Doğan Yayın Holding, vergi borcu nedeniyle 4.8 milyar liralık teminat istemine karşılık yine hisseleri teminat gösterdi. Daha önce denediği bu yol sayesinde şirket bir gün de olsa zaman kazandı. Fakat, daha önce bu hisseleri teminat olarak kabul etmeyen Maliye'nin yarın yapacağı değerlendirmenin sonucu bekleniyor.

Yasada tarif ediliyor

Gösterilen hisseler Amme Alacakları Yasası'nda teminat olarak kabul edilmiyor. Söz konusu yasanın 10. maddesi, kamu alacakları karşılığında istenilen teminatlarda gösterilecek hisse senetlerini 'Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmiş milli hisse senetleri' olarak tanımlıyor. Uzmanlar, Doğan Grubu'nun önceki gün göstermiş olduğu 3 şirketteki hisse senetlerinin ise Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmiş olmadığını belirtiyor. Şubat ayında 915 milyon liralık vergi cezasına karşılık teminat olarak gösterilen bu hisse senetleri Maliye tarafından kabul edilmemiş ve ihtiyati haciz uygulaması başlatılmıştı. Doğan Grubu, önceki gün sürenin dolmasına kısa bir zaman kala 2 milyar 693 milyon liralık teminat mektubu ve Doğan TV Holding, Doğan Prodüksiyon, D Yapım ve Alp Görsel adlı şirketlerinin hisse senetlerini de teminat olarak göstermişti.