Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.10.2009 Gazete
ABONE OL

'Dünya hızla değişiyor'

Berdimuhamedov, ABD'de düzenlediği basın toplantısında ise şu konulara değindi:
Son on yılda dünyada hızlı bir değişim oldu. Türkmenistan genç bir devlet ama dünyanın hızlı gelişmesine ayak uyduruyor.
Su kaynakları Orta Asya için önemli. Su kaynaklarının başladığı yer olan Tacikistan, elektrik sıkıntısı yaşadığını belirterek hidroelektrik santraller kurmak istiyor. Bu sorunun su akışını azaltmadan çözülmesine yardımcı olabiliriz.
Türkmenistan dış politikasında, enerji geçişinin güvenliğini sağlamak ilk sırada geliyor. Geniş bir perspektiften bakmalıyız. Biz onlarca yıl doğalgaz ihraç edeceğiz. Enerji hatlarının güvenliği tüm dünyanın sorunu.
Hazar kıyısındaki Avaza'da milli seyahat bölgesi kuruluyor. Bu proje dünyadan onlarca şirketin ilgisini çekti. Altı otel kuruldu. Otellerin artmasıyla yüz binlerce misafiri burada kabul edebiliriz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.