Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 09.10.2009 09:58
ABONE OL

Kredi kartı aidatlarında flaş gelişme

Tüketiciler, kredi kartları aidatları konusunda hayal kırıklığı yaşayacak.

Banka kredi kartlarına aidat sınırlaması yapılacak mı? Sorunun yanıtı için gözler hükümetteydi. Düzenlemenin yapılacağı adres ise Tüketici Hakları Yasası'ydı. Şimdi yeni tasarı hazır ama yine beklenen olmadı. Tasarıdan kredi kartlarına ilişkin madde çıkarıldı.

Bugün'deki habere göre, mevcut taslaktan bankaların kredi kartlarından 3 yılda bir kart ücreti alabileceğini içeren madde çıkarıldı.

Yani aidat konusunda bankalarla yapılan sözleşmeler esas olacak.

Kart sahibi yapacağı sözleşmede madde varsa kart ücreti ödeyecek.

Sanayi Bakanı, maddenin taslaktan çıkarılmasının nedenini kart ücretine yasal dayanak sağlamamak olarak açıklıyor.

Zaten mevcut kart sahipleri başvuru halinde ücret ödemiyor.

Ama Bakanlığın kararı, Tüketici Hakları Dernekleri'ni pek de memnun edecek gibi görünmüyor.

Zira kart ücretinin ödenmemesinin yolu, çoğu zaman her kart sahibinin bankalayla yapacağı pazarlık ya da uzun ve karışık hukuki işlemlerden geçiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.