Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 07.10.2009 Gazete
ABONE OL

Et 30 liraya çıkacak

Koyun eti Mayıs'tan bu yana yüzde 70'i aşan oranda zamlanırken, Kasaplar Federasyonu uyardı: Kurban Bayramı'na kadar zam oranı yüzde 100'ü bulacak; kırmızı etin fiyatı 30 liraya ulaşacak...

Et fiyatları aldı başını gidiyor... Dargelirli vatandaşların bayramdan bayrama tüketebildiği kırmızı etin fiyatı eğer önlem alınmazsa 30 lirayı aşacak. Bu da, çok sayıda kişiye kırmızı etin tadını unutturacak. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Kurban Bayramı'na kadar et fiyatlarının 30 lirayı aşacağı uyarısında bulundu. Durumun vahameti ise hazırlanan bir raporla ortaya konuldu. Rapora göre; 2009 Mayıs'ından bugüne kadarki zaman diliminde kuzu ve koyun yüzde 70'ten fazla zamlandı. Raporu değerlendiren Fazlı Yalçındağ, önlem alınmazsa, Kurban Bayramı'na kadar kırmızı etin yüzde 100'den fazla zamlanacağını söyledi. Söz konusu fiyat artışlarının sadece müşteri-kasap ilişkisiyle sınırlı olmadığını vurgulayan Yalçındağ, köfteci, kebapçı ve lokantacı gibi 100 binin üzerinde işletme ve bu işletmelerde çalışan 100 binlerce insan bulunduğunu, bu bağlamda işsiz sayısının artabileceğini ifade etti.

YARI YARIYA AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de 1990 yılında küçükbaş hayvan sayısının 40 milyonun üzerinde olduğunu, 19 yıl içerisinde bu sayının yarı yarıya azalarak 20 milyonun altında gerilediği, kuzu eti fiyatlarındaki artışın büyükbaş hayvan ve tavuk eti fiyatlarını da tetiklediği vurgulandı.

YİYECEK ET KALMAYACAK!
Hayvan sayısında yaşanan azalma, yüksek zamları da beraberinde getiriyor. Türkiye Kasaplar Federasyonu, koyunculukla ilgili yaşanan sorunlar ve et fiyatlarındaki tırmanışla ilgili hazırlanan raporu başta TBMM Başkanlığı olmak üzere tüm siyasi partilere sundu; 'yiyecek et kalmayacak' uyarısı yaptı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.