Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Eğitim
 • 26.06.2021 09:46
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 26.06.2021 09:47
ABONE OL

YKS TYT 150 baraj puanı için kaç net gerekir? YKS 150-250-300 puan için net sayısı kaç?

YKS TYT 150 puan YKS 150-250-300 puan için kaç net gerekiyor? Sınavda başarılı olmak isteyen öğrenciler, alacağı puan için kaç net olması gerektiğini sorguluyor. Üniversitelere giriş kapısı olan YKS TYT AYT sınavlarına her yıl milyonlarca öğrenci giriş yapıyor ve iyi bir puan elde ederek hedefledikleri üniversiteye giriş yapmayı planlıyor. Peki; YKS TYT 150 puan nasıl alınır? Adaylara ÖSYM tarafından 99,435 puan verilmektedir. Bu puan üzerine 50,565 puan almayı başaran adaylar, TYT barajını geçecektir.

YKS 150-250-300 puan için kaç net gerekiyor? YKS TYT 150 puan nasıl alınır?

YKS TYT 150 puan nasıl alınır? YKS 150-250-300 puan için kaç net gerekiyor? 2021 YKS sınavı için son saatlere girildi. Milyonlarca öğrenci 26-27 Haziran tarihlerinde YKS TYT AYT sınavlarına giriş yapacak. 26 Haziran'da düzenlenecek TYT sınavında baraj puanını geçmek kritik öneme sahip olacak. Daha yüksek bir puan almak isteyen öğrenciler ise kaç net gerektiğini sorguluyor. Peki; YKS 150-250-300 puan için kaç net gerekiyor? İşte detaylar!

150 PUAN İÇİN KAÇ NET LAZIM?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021 YKS) barajını sağlamak için adayların öncelikle TYT barajını geçmeleri gerekmektedir. Son iki sınavda olduğu gibi 2021 TYT puan barajı 150 olarak belirlenmiştir.

Adaylara ÖSYM tarafından 99,435 puan verilmektedir. Bu puan üzerine 50,565 puan almayı başaran adaylar, TYT barajını geçecektir.

YKS TYT KAÇ NET KAÇ PUAN YAPAR?

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

* TYT'de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.

* A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacaktır.

   * AYT ve YDT'de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (ASAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D). Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır. TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150'nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT'ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacaktır.

   * A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL puanlarının her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek SAY, SÖZ, EA, DİL puanları oluşturulacaktır. Ağırlıklı puanlar, SAY, SÖZ, EA, DİL puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının %20'si oranında ham puan alan adayların 180 SAY, SÖZ, EA, DİL puanı almaları sağlanacaktır.

   * Ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), TYT Sosyal Bilimler Testinde yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine Felsefe alanından 5 soru cevaplandıracaklardır. Bu doğrultuda; TYT Sosyal Bilimler Testinde toplam 25 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 25 cevap alanı bulunacaktır. Tüm adaylar, ilk 15 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır.