Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 01.07.2020 14:41
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.07.2020 14:43
ABONE OL

? , !

? Sorusunun yanıtı gündemde hem öğrenciler hem de velileri tarafından merak edilerek çok fazla araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) , nu yayınladı. 9. sınıf öğrencileri bu kılavuz dahilinde işlemlerini gerçekleştirebilecek. Peki nasıl yapılır, tercih sayısı ne kadar olacak? 29 Haziran’da başlayan E-okul alan seçimi 10 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

E-okul alan seçimi nasıl yapılır? Anadolu Meslek Programlarında Alana Geçiş, Tercih ve Yerleştirme kılavuzu!

E-okul alan seçimi ile ilgili merak edilen tüm bilgileri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz. AMP meslek ve denizcilik alanlarına geçebilmek için belli başlı şartları taşımak gerekiyor. AMP meslek alanlarına yerleştirme işlemlerinde kontenjanlar da büyük önem taşıyor. E-okul üzerinden yapılan alan seçimlerinin sonuçlarının açıklanacağı tarih ise 17 Temmuz olarak belirlendi. İşte ayrıntılar…

MEB-2020 ANADOLU MESLEK PROGRAMLARINDA ALANA GEÇİŞ, TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU

TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?


Tercih başvuruları 29 Haziran-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.
Tercih işlemleri veli tarafından bireysel olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır. Ancak internetten başvuru yapamayan veliler için EK-1 form doldurulup imzalı olarak okul idaresine verilmesi durumunda veli adına okul idaresince de bireysel başvuru ekranından başvuru yapılabilecektir. Bu işlemler okul tarafından yapılırken Kovid-19 salgını dikkate alınarak Ek-2 de belirtilen önlemler okul yönetimince alınacaktır.
Tercih başvurusu, ilan edilen meslek alanının tercih kodunun adayın öncelik sırasına göre sisteme girilmesiyle olacaktır.
AMP de bulunan alanlardan en fazla 15 tercih yapılabilecek olup öğrenciler öğrenim gördükleri okulun dışındaki okul ve alanları da tercih edebileceklerdir.
Bireysel başvuru yapmayıp EK-1 formunu teslim etmek suretiyle başvuru yapacak olan adayların tercih bildirim formlarının e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine hatasız ve eksiksiz olarak girilmesi okul müdürlüğünün sorumluluğundadır.

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine meslek alanı tercihleri girilmemiş öğrenciler, merkezi yerleştirme ile yerleştirilemeyeceğinden tüm öğrencilerin tercih yapması sağlanacaktır.
Yapılan tercih başvuruları okul müdürlüğü tarafından takvimde belirtilen tarihlerde e-Okul Sisteminde onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme onaylama işleminden önce yapılacaktır.
e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminde onaylanan tercihlerin çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.
Tercih ve yerleştirme ile ilgili işlemler https://eokul.meb.gov.tr adresinden yapılacaktır.