Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 25.03.2020 10:45
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.03.2020 14:15
ABONE OL

Yaz tatili erkene mi alınacak? - lise ve üniversiteye giriş sınavları açıklaması

bir son dakika açıklamasında bulundu. açıklamasında yaz tatilinin erkene alınması ve ile sınavlarının ertelemesi meselesine değindi. Bakan Selçuk, "Hastalıkla ilgili ne zaman pik yapacağı vs bizim konuşmamız doğru değil, bu bir bilim alanı. ile istişare halindeyiz, yarın bir toplantımız olacak.

Yaz tatili son dakika erkene mi alınacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada yaz tatilinin erkene alınması ve YKS ile LGS'nin ertelenip ertelenmeyeceği meselelerine değindi. Bakan Selçuk, "Hastalıkla ilgili ne zaman pik yapacağı vs bizim konuşmamız doğru değil, bu bir bilim alanı. Bilim Kurulu ile istişare halindeyiz, yarın bir toplantımız olacak. Toplantı sonucunda bir değerlendirme yapılır. Önemli olan veriye dayalı yapılması. Somut verilere göre bir karar vereceğiz'' dedi. Pandeminin ilerlemesine göre üniversite giriş sınavı için yeni bir karar alınabilir.

LGS VE YKS ERTELENECEK Mİ?

Liselere ve Üniversitelere giriş sınavı ile ilgili konuşan Bakan Selçuk, " LGS MEB ile ilgili, YKS ÖSYM ile ilgili. MEB'in ilgisi hangi konulardan sınav yapılacak konusu ile ilgili. Bu konuda da bizim paketimiz hazır. LGS ile ilgili öğrencilerimizin neye ihtiyaçları olduğuna bakıyoruz. Yüz yüze işlenen konular neyse onlardan soru soracağımızı söyleyerek, ki sınav tarihimiz belli olursa -bizim ertelemek gibi bir niyetimiz yok- sınava giren 12. ve 8. sınıf öğrencilerine bir şey söylemek isterim. Sınav senesinde olmayan öğrenciler MEB'in konularını izliyor. Sınav senesinde olan öğrencilerimiz sınavın içinde çıkması muhtemel konularla ilgili içeriklerle karşılaşacaklar. Bu nedenle EBA'yı takibi ihmal etmesinler." dedi.

SINIF GEÇME

"Sınıf geçme ile ilgili de çalışılıyor. Tüm sorular masada çözümleri de çalışılıyor. Birden bire bütün senaryoları açıklamak bir karmaşa yaratır, şimdi hiç gerek yok."

2020 YKS ERTELENDİ Mİ?

YKS'nin ertelenmesine yönelik henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Pandeminin ilerlemesine göre üniversite giriş sınavı için yeni bir karar alınabilir.

ÖSYM'nin açıkladığı "2020 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi'ne göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 20-21 Haziran 2020'de yapılacak. YKS 2020 sonuçları 23 Temmuz'da açıklanacak.