Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 08.11.2019 14:49
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 08.11.2019 14:49
ABONE OL

başlıyor? Kasım tatili ayın kaçında? 2019 2020 MEB okul tatilleri

Okullarda ara tatil dönemi başlıyor. "Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli" doğrultusunda 18 milyona yakın öğrenci ve 957 bin öğretmen, ilk ara tatilin heyecanını yaşıyor. MEB'in takvimine göre, ilk ara tatil için geri sayım başladı. Peki, başlıyor? Kasım tatili ayın kaçında yappılacak? İşte 2019 2020 MEB okul tatilleri...

Kasım tatili ne zaman yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk ara tatil döneminin tarihi belirlendi. Ara tatil için geri sayım başlarken, MEB, ilk ara tatilde, öğrencilerin bir yandan dinlenirken bir yandan da keşfederek öğrenip keyifli vakit geçirmeleri için sanatsal, sportif, sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklerden oluşan bir program hazırladı. Peki, okullarda ara tatil ne zaman başlıyor? Kasım tatili ayın kaçında yappılacak? İşte 2019 2020 MEB okul tatilleri...

OKULLARDA ARA TATİL NE ZAMAN BAŞLIYOR?

18-22 Kasım 2019 tarihinde ilk ara tatil yapılacak ve hafta sonu tatili ile birlikte 9 gün uygulanacak.

İkinci ara tatil ise 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında uygulanacak ve 9 gün tatil yapılacak.

Eğitim öğretimin birinci dönemi 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. 20- 31 Ocak tarihleri arasındaki yarıyıl tatilinin ardından ikinci dönem 3 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 19 Haziran Cuma günü tamamlanacak.


MEB'DEN 18 MİLYON ÖĞRENCİYE ETKİNLİKLERLE DOLU İLK ARA TATİL MODELİ

"Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli" doğrultusunda 18 milyona yakın öğrenci ve 957 bin öğretmen, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ara tatilini 18-22 Kasım 2019'da yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ilk ara tatilde öğretmenlere ve öğrencilere yönelik "18-22 Kasım 2019 Ara Tatil Etkinlik Programı"nı hazırlayarak gerekli planlamaların yapılması için 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaştı.

Her il müdürlüğü, etkinlik listesinde yer alan temalar çerçevesinde, başta yerel yönetimler olmak üzere üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle kendi etkinlik programını tasarlayacak.


Bakanlık, ilk ara tatille birlikte ülke genelinde yapılacak etkinliklerin planlanması ve duyurulması için "Ara Tatil Çocuk Etkinlik İletişim Koordinasyon Birimi" de kurdu. Bu birim, etkinliklerin gerçekleştirilme sürecinde Bakanlık ile İl Müdürlükleri arasındaki koordinasyonu sağlayacak.

Etkinliklerin illerdeki takip ve planlaması ise İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından oluşturulan "Ara Tatil Çocuk Etkinlik Komisyonları" aracılığıyla dijital ortamda yapılacak ve kamuoyuna duyurulacak.

İlk ara tatilde öğrencilerin tercihine sunulmak üzere hazırlanan etkinlik programı, "gezi", "sağlık doğa ve çevre", "bilgi ve teknoloji", "iletişim", "okuryazarlık", "sanatsal faaliyetler", "sportif faaliyetler", "araştırma ve gözlem", "oyun oynama ve bulmaca çözme", "sosyal sorumluluk", "günlük yaşam becerileri", "el sanatları", "bilim", "yardımlaşma", "kariyer planlama" ve "aile günü" olmak üzere 16 ana başlıktan oluşuyor.


"ARA TATİLLER EĞİTİM İÇİN DERİN BİR NEFES"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA muhabirine, ara tatil etkinlik programıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Adına ara tatil diyoruz ama aslında bu ara tatiller eğitim için derin bir nefes, derin bir soluk. Çocuğun sporla, sanatla, doğayla, kültürle buluşması için bir haftalık bir fırsat." dedi.

"Tatil kelimesi ataletten gelir, o yüzden kullanmayı çok sevmiyorum." ifadesini kullanan Selçuk, "Sanılmasın ki çocuklar bir hafta boyunca atıl bir sürecin içinde bekleyecekler. Biz ara tatillerle okulun kapılarını doğaya, spora, kültüre, sanata kısacası hayata açtık, eğitimi çok daha geniş bir alana yaydık. Çocuklarımızın 81 ilde yapabileceği faaliyetleri oluşturduk, hazırladık. Çocuklar için bu bir hafta hem dinlenme hem de hayattan beslenme, yaşamdan öğrenme için bir fırsat olacak." değerlendirmesinde bulundu.