Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 05.11.2019 13:03
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 05.11.2019 13:03
ABONE OL

? 2019 2020 başlıyor? Ara tatiller ne zaman?

Okulların kapanmasına kısa süre kaldı. Öğrenciler tarafından kasım tatili olarak adlandırılan ilk ara tatilin kaç gün yapılacağı belli oldu. Sınav stresini atmak için tatil gününün beklyen öğrenciler ile velileri konu ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Peki, ? 2019 2020 başlıyor? Ara tatiller ne zaman?

Okul ne zaman tatil oluyor? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2019-2020 eğitim öğretim takvimini yayımladı. Tatil günlerini fırsat bilen öğrenciler, ilk ara tatilin ne zaman başlayacağını araştırmaya başladı. Kasım ayının ilk haftasının bitmesine kısa süre kala tatil için heyecanlı bekleyiş arttı. Peki, okul ne zaman tatil oluyor? 2019 2020 Kasım tatili ayın kaçında başlıyor? Ara tatiller ne zaman? İşte konu ile ilgili ayrıntılar...

OKUL NE ZAMAN TATİL OLUYOR?

İlk ara tatil 18-22 Kasım 2019 tarihinde yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

İkinci ara tatil ise 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında uygulanacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

OKUL TATİLLERİ NE ZAMAN?

18 milyonu aşkın öğrencinin yanı sıra 1 milyondan fazla öğretmenin de dersbaşı yaptığı yeni eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. 20- 31 Ocak tarihleri arasındaki yarıyıl tatilinin ardından ikinci dönem 3 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 19 Haziran Cuma günü tamamlanacak.

MEB'DEN DESTEK EĞİTİM ODASI ATAĞI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA muhabirine özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik okullarda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

"Özel eğitim öğrencilerimize yönelik eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak için okullarımızdaki destek eğitim odalarını yeniden tasarladık." ifadesini kullanan Selçuk, bu kapsamda, destek eğitim odalarındaki fiziki şartların ve eğitim materyallerinin yenilendiğini duyurdu.

Selçuk, tüm illerde hangi okullarda bu odaların tasarlanacağı konusunda çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Burada ilk yaklaşımımız, tüm illerimizde standart en az bir destek eğitim odası oluşturmak. Ayrıca özellikle büyükşehirlerimizde erişimi artırmak için destek eğitim odalarının sayısını artırıyoruz." diye konuştu.


İllerde, bu kapsamda yürütülen çalışmalardan örnekler veren Selçuk, İstanbul'daki destek eğitim odası sayısını 6'dan 20'ye çıkaracaklarını söyledi.

Selçuk, destek eğitim odalarına ilişkin yeni dönemdeki planlamalarını şöyle anlattı:

"Bu yılın sonuna kadar 121 yeni tasarımlı destek eğitim odası oluşturacağız. Planlama tamamlandı ve kaynaklar illerimize gönderildi. Böylece 2019 yılı sonunda 81 ilde toplam 200 destek eğitim odası olacak. Yeni tasarımlı destek eğitim odaları, bir taraftan 81 ile yaygınlaştırılırken, diğer taraftan destek eğitim odası sayısında yüzde 150'lik bir artış sağlanmış olacak."

DESTEK EĞİTİM ODALARI ÖZEL EĞİTİM MATERYALLERİ İLE DONATILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okul ve kurumlarda, kaynaştırma bütünleştirme eğitimleri kapsamında akranlarıyla aynı sınıfta okuyan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için hazırlanan destek eğitim odalarının yeni tasarımında yüksek standartlar dikkati çekiyor. Fiziksel olarak daha konforlu hale getirilen destek eğitim odalarında kullanılan eğitim materyallerinde de çeşitlilik göze çarpıyor.

Destek eğitim odalarında eğitim alacak öğrenciler ile alacakları dersler, bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) geliştirme biriminin önerileri doğrultusunda eğitim öğretim yılı başında belirlenirken, özel eğitim ihtiyacı olan her öğrencinin ihtiyacı doğrultusunda bu eğitimden yararlanması sağlanıyor.

Destek eğitim odasında sunulacak hizmetler, öğrencinin yararı gözetilerek uygun öğretmen sağlanması ve velinin onayı ile okulun çalışma saatlerinde planlanıyor.

MEB, halen 33 ilde bulunan ve yeniden tasarlanacak 79 destek eğitim odası yanı sıra yeni standartlara göre kurulan destek eğitim odalarının tüm illerde erişilebilir olmasını hedefliyor.