Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 17.10.2019 11:36
  • Son Güncelleme: 17.10.2019 11:36

Özel yetenek sınavları kalktı mı? Hangi bölümlerde yetenek sınavları kaldırıldı? YÖK'ten resmi açıklama geldi!

Özel yetenek sınavları konusunda son dakika gelişmesi yaşandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından özel yetenek sınavları konusunda resmi açıklama geldi. Bu gelişmelerin ardından milyonlarca vatandaş, konu ile ilgili araştırmalara başladı. Peki, özel yetenek sınavları kalktı mı? Hangi bölümlerde yetenek sınavları kaldırıldı?

Özel yetenek sınavları kalktı mı?

Özel yetenek sınavları kalktı mı? Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu 10 Ekim'de toplandı. YÖK tarafından toplantı sonrası yapılan açıklamada, 14 yükseköğretim programında özel yetenek sınavının kaldırıldığı bildirildi. Öte yandan eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı ise 80 bin olarak belirlendi. Peki, özel yetenek sınavları kalktı mı? Hangi bölümlerde yetenek sınavları kaldırıldı? İşte cevaplar...

Öncelikle hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası barajı 125 bine çıkarılırken, başarı sırası barajı olmayan eczacılık ve diş hekimliği bölümlerine de ilk kez başarı sırası barajı getirildi.

Hangi bölümlerde özel yetenek sınavı kaldırıldı? Cevaplar için bir sonraki sayfaya geçiniz...

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.