Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 17.10.2019 11:36
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.10.2019 11:36
ABONE OL

Özel yetenek sınavları kalktı mı? Hangi bölümlerde yetenek sınavları kaldırıldı? YÖK'ten resmi açıklama geldi!

Özel yetenek sınavları konusunda son dakika gelişmesi yaşandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından özel yetenek sınavları konusunda resmi açıklama geldi. Bu gelişmelerin ardından milyonlarca vatandaş, konu ile ilgili araştırmalara başladı. Peki, özel yetenek sınavları kalktı mı? Hangi bölümlerde yetenek sınavları kaldırıldı?

Özel yetenek sınavları kalktı mı?

Özel yetenek sınavları kalktı mı? Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurulu 10 Ekim'de toplandı. YÖK tarafından toplantı sonrası yapılan açıklamada, 14 yükseköğretim programında özel yetenek sınavının kaldırıldığı bildirildi. Öte yandan eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı ise 80 bin olarak belirlendi. Peki, özel yetenek sınavları kalktı mı? Hangi bölümlerde yetenek sınavları kaldırıldı? İşte cevaplar...

Öncelikle hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası barajı 125 bine çıkarılırken, başarı sırası barajı olmayan eczacılık ve diş hekimliği bölümlerine de ilk kez başarı sırası barajı getirildi.

Hangi bölümlerde özel yetenek sınavı kaldırıldı? Cevaplar için bir sonraki sayfaya geçiniz...

14 BÖLÜMDE ÖZEL YETENEK SINAVI KALDIRILDI

Bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 yükseköğretim bölümü ile ilgili önemli bir karar alındı. Yükseköğretim kurumlarında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüme, 2020 YKS'de merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verildi.

HANGİ PROGRAMLARDA ÇIKARILDI?

Söz konusu 14 bölüm ise 'Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı' olarak sıralandı.

Alınan karara ilişkin yazı yükseköğretim kurumlarına, YÖK Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı tarafından 'ivedi' olarak gönderildi.

ŞİMDİKİ SÜREÇ NASIL OLACAK?

2020 YKS'de artık söz konusu 14 bölüm, merkezi sınav puanı, yani YKS puanı ile öğrenci almaya başlayacak. Bu bölümlere girmek isteyen adaylar artık YKS'de sadece ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi'ne değil, ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi'ne de hazırlanacak.