Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 11.10.2019 09:18
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.10.2019 09:18
ABONE OL

ÖSYM son dakika! bugün açıklanacak mı? 2019 DGS ek yerleştirme ne zaman?

için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS ek tercihler işlemlerinin tamamlanmasının ardından sonuçlar araştırılmaya başlandı. Lisans programlarına yerleşmek isteyen öğrenciler sonuçları bekliyor. Peki, ? 2019 DGS ek yerleştirme ne zaman?

DGS ek tercih sonuçları bugün açıklanacak mı?

DGS ek tercih sonuçları bugün açıklanacak mı? 2019 yılı DGS ek tercih işlemleri 7 Ekim'de sona erdi. İlk tercihlerin sonucuna göre herhangi bir programa yerleşemeyen öğrenciler heyecan içinde sonuçları bekliyor. Bu nedenle, internet üzerinde "DGS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak" sorusuna yanıt aranıyor. Peki, DGS ek tercih sonuçları bugün açıklanacak mı? 2019 DGS ek yerleştirme ne zaman? İşte konu ile ilgili merak edilenler...

DGS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI BUGÜN AÇIKLANACAK MI?

2019 DGS ek yerleştirme sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağı henüz belli değil. Bir önceki tercihlere bakacak olursak, sonuçların tercihlerin bitmesinin ardından 1-2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

Buna göre, DGS ek tercih sonuçlarının önümüzdeki hafta yani 14-18 Ekim tarihleri arasında açıklanması bekleniyor. Tarihler tahmini olup resmi açıklamaları beklemekte fayda var.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?

Yerleştirme işlemi, adayların 2019-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B'nin puanı aday A'dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2019-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2019-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 15 gün içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.