Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 10.10.2019 00:03
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.10.2019 00:03
ABONE OL

Geri sayım başladı! açıklandı mı? DGS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS ek yerleştirme tercih işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından tamamlandı. Ek tercih işlemlerinin sona ermesiyle birlikte gözler na çevrildi. Adaylar şimdi sonuçlar için ÖSYM tarafından yapılacak açıklamaya odaklandı. Peki, DGS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

DGS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS ek yerleştirme sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı. Adaylar konu hakkında ÖSYM tarafından yapılacak açıklamayı büyük bir merakla bekliyor. Bu kapsamda adaylar arama motorlarında DGS ek tercih sonuçları açıklandı mı sorusuna yanıt arıyor. Peki, DGS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte konu hakkında merak edilen bilgiler...

DGS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz belli olmadı. Konu hakkında ÖSYM'den açıklama geldiğinde haberimizin içinde yer alacak. Ancak 7 Ekim'de tamamlanan tercih işlemlerinin 14-15 Ekim tarihlerinde sonuçların açıklanması bekleniyor.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

Yerleştirme işlemi, adayların 2019-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B'nin puanı aday A'dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2019-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2019-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 15 gün içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.