Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 07.10.2019 17:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.10.2019 17:54
ABONE OL

Burs ve kredi alan öğrencilere müjde! KYK burs ve kredi ücretleri artacak mı? Burs ve kredi ne kadar?

Kredi Yurtlar Kurumu burs ve kredi başvuruları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Öğrenciler başvuruları merakla beklerken Başkan Recep Tayyip Erdoğan müjdeli haberi öğrencilerle paylaştı. Yüz binlerce öğrenci bir süredir yeni yılda KYK burs ve kredi ücretlerinin artıp artmayacağı konusunda araştırma yapıyordu. Peki, KYK burs ve kredi ücretleri artacak mı? KYK burs ve kredi ücretleri ne kadar?

Öğrencilere müjde! Kredi ve burs ücretleri artacak mı?

2019 YKS yerleştirme sonuçlarına göre yüz binlerce öğrenci iki ve dört yıllık üniversite programlarına yerleşti. KYK yurt başvurularının ardından gözler burs ve kredi başvurularına çevrildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından başvuru tarihlerinin açıklanması merakla beklenirken öğrencilere müjdeli haber verildi. Peki, KYK burs ve kredi ücretleri artacak mı? İşte cevabı...

ÖĞRENCİLERE MÜJDE

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde "Kredi veya burs olarak olarak lisans öğrencilerimize aylık biliyorsunuz 500 lira ödüyoruz. Şimdi yeni bir zam daha gelecek." şeklinde açıklama yaparak öğrencilere müjdeyi verdi.

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK, yurt sonuçlarının ardından yaptığı duyuruda konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Kredi/burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak."

Bu kapsamda başvuruların 2019 Ekim ayının ilk haftalarında başlaması bekleniyor.

KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Lisans ve önlisans bölümleri için ödemeler 470 TL'den 500 TL'ye,
Yüksek lisans bölümleri için ödemeler (2018) 940 TL'den 1000 TL'ye,
Doktorabölümleri için ödemeler (2018) 1.410 TL'den 1500 TL'ye yükseldi.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

BURS/KREDİ BAŞVURULARI AYRI AYRI MI YAPILMAKTADIR?

Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil birlikte alınmaktadır.