Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 20.09.2019 11:46
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.09.2019 12:13
ABONE OL

ÖSYM 2019: başlıyor? Üniversite ek kayıtlar nasıl yapılacak?

YKS ek kayıt için geri sayım başladı. Ek tercih sonuçlarını görüntüleyen öğrenciler üniversite kayıtlarının ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. ÖSYM'nin yayınladığı takvimde konu ile ilgili detaylara yer verildi. Peki, 2019 başlıyor? Üniversite ek kayıtlar nasıl yapılacak?

YKS ek kayıtlar ne zaman başlıyor?

YKS ek kayıtlar ne zaman başlıyor? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından YKS ek tercih işlemleri 5-11 Eylül'de alındı. Hangi yükseköğretim programlarına kayıt hakkı kazandığını heyecanla bekleyen öğrenciler için ÖSYM'den müjdeli haber geldi. Sonuçlar erişime açıldı ve kayıt takvimi duyuruldu. Peki, 2019 YKS ek kayıtlar ne zaman başlıyor? Üniversite ek kayıtlar nasıl yapılacak? İşte ayrıntılar...

YKS EK KAYITLAR NE ZAMAN?

YKS tercih sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan öğrenciler kayıtların ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. ÖSYM'den yapılan açıklama ile merak edilen sorular yanıt buldu. Buna göre, kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

YKS EK KAYITLAR NASIL YAPILACAK?

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

KILAVUZ İÇİN TIKLAYIN

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM'ce yerleştirilir. Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A,6B.1ve 6C'de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

Ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.