Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 18.09.2019 13:22
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.09.2019 13:22
ABONE OL

2019 taban tavan puanları ve ! yayınlandı mı?

tarafından yapılan sınavı 2. dönem sonuçları açıklandı. Adaylar TUS sınav sonuçlarına ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden ulaşıyor. Ölçme, Seçme ve (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 1 Eylül'de uygulanan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2019-TUS 2. dönem) sonuçlarının açıklandığını bildirdi. TUS ları 2019 ÖSYM'nin sitesinde henüz bulunmuyor.  ÖSYM TUS taban puanları kılavuzu yayınlandığında haberimizde olacak. TUS tercihleri tarihlerine ilişkin açıklama henüz ÖSYM'den gelmedi. TUS tercihleri, geçtiğimiz dönem sınav sonuçlarının 15 gün içerisinde başlamıştı. 2019 TUS 1.dönem taban puanlarını görmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

TUS taban puanları 2019 açıklandı mı?

2019 ÖSYM TUS taban tavan puanları ve kontenjanları! TUS tercih kılavuzu yayınlandı mı? TUS kontenjanları 2019! ÖSYM tarafından,TUS ve STS Tıp sınav sonuçları açıklandı. 1 Eylül tarihinde TUS gerçekleştirildikten sonra sınav açıklanması ile birlikte TUS kontenjanları merak konusu oldu. TUS tercihleri tarihlerine ilişkin açıklama henüz ÖSYM'den gelmedi. TUS tercihleri, geçtiğimiz dönem sınav sonuçlarının 15 gün içerisinde başlamıştı. Yeterlik ve yarışma esaslarına dayanan uzmanlık eğitimi giriş sınavlarında adayların, tıp alanındaki temel kavram, ilke ve yöntemleri tanıma, kavrama; bu kavram, ilke ve yöntemler ile düşünme ve bunları belli durumlara uygulama yetilerini yoklayan sorular bulunmaktadır. Mesleki Bilgi Sınavının amacı bu sınav sonucuna göre tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmektir.

TUS TABAN PUANLARI 2019 AÇIKLANDI MI?

TUS taban puanları 2019 ÖSYM'nin sitesinde henüz bulunmuyor. ÖSYM TUS taban puanları kılavuzu yayınlandığında haberimizde olacak. 2019 TUS 1.dönem taban puanlarını görmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

TUS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

TUS tercihleri tarihlerine ilişkin açıklama henüz ÖSYM'den gelmedi. TUS tercihleri, geçtiğimiz dönem sınav sonuçlarının 15 gün içerisinde başlamıştı.


2019 TUS 1. DÖNEM UZMANLIK ÖĞRENCİSİ KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

TUS 2. DÖNEM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Eylül ayı kontenjanları açıklandığı zaman sitemizde yer alacak. Aygün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ÖSYM takvimine göre 26 Eylül'de açıklanması beklenen 2019-TUS 2. dönem sonuçlarının açıklandığını duyurdu. ÖSYM Başkanı Aygün, paylaşımında "Adaylarımız sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr sitemizden öğrenebilirler. Sonuçların hekimlerimize, ailelerine ve tüm sağlık camiasına hayırlı olmasını dilerim." ifadelerini kullandı. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda da TUS ile Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2019-STS Tıp Doktorluğu 2. Dönem) sınavlarına ait değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

Adaylar, sınav sonuçlarına T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

TUS NEDİR?

1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, 26 Nisan 2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği (TUEY), Yükseköğretim Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin hükümleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ve üniversitelerin tıp fakültelerinde tıpta uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayların seçme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yürütülmektedir.

Yeterlik ve yarışma esaslarına dayanan uzmanlık eğitimi giriş sınavlarında adayların, tıp alanındaki temel kavram, ilke ve yöntemleri tanıma, kavrama; bu kavram, ilke ve yöntemler ile düşünme ve bunları belli durumlara uygulama yetilerini yoklayan sorular bulunmaktadır. Mesleki Bilgi Sınavının amacı bu sınav sonucuna göre tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmektir.