Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 17.09.2019 08:26
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.09.2019 08:26
ABONE OL

ÖSYM son dakika! ne zaman açıklanacak? 2019 YKS ek tercih kayıtları ne zaman?

heyecanla bekleniyor. ÖSYM'nin son dakika duyurusuna göre, YKS ek tercih kayıtları için takvim belli oldu. Öğrenciler ÖSYM'den gelecek müjdeli habere kilitlendi. Peki, ? için tarih belli oldu mu? YKS ek tercih kayıtları ne zaman?

YKS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS ek yerleştirme için geri sayım başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 5-11 Eylül'de ek tercih bildirimleri alındı. 2019-2020 eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte ek yerleştirme bekleyen adaylar sonuçları bekliyor. ÖSYM tarafından YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt tarihleri belirlendi. Gözler sonuçlarda. Peki, YKS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS ek tercih sonuçları için tarih belli oldu mu? YKS ek tercih kayıtları ne zaman? İşte ayrıntılar...

YKS EK KAYITLAR NE ZAMAN?

ÖSYM'nin takvimine göre, kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Şimdi gözler sonuçların açıklanacağı tarihe çevrildi. YKS ek kayıtların 23-27 Eylül tarihlerinde yapılacak olmasından dolayı sonuçların, önümüzdeki hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Sonuçlar açıklandığında takvim.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM'ce yerleştirilir. Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A,6B.1ve 6C'de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

Ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS EK KAYITLAR NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıt tarihleri,adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında da yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.