Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 16.09.2019 02:01
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.09.2019 02:01
ABONE OL

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak? 2019 KYK burs, kredi ücretleri ne kadar? Açıklama geldi

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından geçtiğimiz günlerde yurt yerleştirme sonuçları açıklanmıştı. Yurt yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yüz binlerce öğrenci KYK burs ve kredi başvurularının başlayacağı tarihe odaklandı. Bu kapsamda öğrenciler arama motorlarında KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak sorusuna yanıt arıyor. Peki, 2019 yılı KYK burs, kredi ücretleri ne kadar oldu?

Kyk burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak? Yüz binlerce öğrenci yurt yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gözlerini bu sorunun yanıtına çevirdi. Her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yüz binlerce öğrenciye maddi destek sağlanıyor. Peki, 2019 KYK burs, kredi ücretleri ne kadar oldu? İşte 2019 burs ve kredi ücretleri...

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK, yurt sonuçlarının ardından yaptığı duyuruda konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Kredi/burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak."

Bu kapsamda başvuruların Ekim ayının ilk haftalarında başlaması bekleniyor.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

BURS/KREDİ BAŞVURULARI AYRI AYRI MI YAPILMAKTADIR?

Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil birlikte alınmaktadır.

BURS/KREDİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan "taahhütname onayı" yapmaları gerekmektedir.

KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Lisans ve önlisans bölümleri için ödemeler 470 TL'den 500 TL'ye,
Yüksek lisans bölümleri için ödemeler (2018) 940 TL'den 1000 TL'ye,
Doktorabölümleri için ödemeler (2018) 1.410 TL'den 1500 TL'ye yükseldi.