Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 13.09.2019 10:52
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.09.2019 10:52
ABONE OL

ÖSYM ek tercihler ne zaman açıklanır? 2019 için tarih belli oldu mu?

için heyeanlı bekleyiş başladı. ÖSYM tarafından 5-11 Eylül 2019 tarihleri arasında YKS ek tercih başvuruları alındı. Üniversiteye yerleşebilmek için bekleyişe geçen öğrenciler, sonuçların hangi tarihte açıklanacağını araştırıyor. Peki, ÖSYM ek tercihler ne zaman açıklanır? 2019 YKS ek tercih sonuçları için tarih belli oldu mu?

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yükseköğretim programlarına yerleşebilmek için ek tercih yapan öğrenciler sonuçların hangi tarihte açıklanacağını araştırmaya başladı. Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte öğrenciler konu ile ilgili ÖSYM'den gelecek müjdeli habere kilitlendi. Peki, ÖSYM ek tercihler ne zaman açıklanır? 2019 YKS ek tercih sonuçları için tarih belli oldu mu? İşte ayrıntılar...

YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019 YKS ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz belli olmadı. Sonuçların, tercih işlemlerinin bitmesinin ardından bir hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

Sonuçlar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden açıklanacak.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM'ce yerleştirilir. Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A,6B.1ve 6C'de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

Ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS EK KAYITLAR NE ZAMAN?

Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıt tarihleri,adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında da yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.