Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 01.09.2019 13:51
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.09.2019 13:51
ABONE OL

ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? YKS başlıyor? Üniversite boş kontenjanlar...

YKS'de ek tercih dönemi heyecanla bekleniyor. Üniversitelerin açılmasına kısa süre kala, herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyenler için ek tercihler alınacak. Öğrencilerin gözü kulağı ÖSYM'de. Peki, ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? YKS başlıyor? Üniversite boş kontenjanla belli oldu mu?

YKS ek tercihler ne zaman başlıyor?

ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2019 yılı üniversiteye yerleştirmeler tamamlanıyor. İlk tercihlerin ardından kayıt işlemlerinin tamamlanması ile birlikte ek tercih takvimi merak edilmeye başlandı. Aldıkları puana göre tercih yapan adaylardan yerleşemeyenler ek tercih ile bir yükseköğretim programına yerleşmek istiyorlar. Peki, ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? YKS ek tercihler ne zaman başlıyor? Üniversite boş kontenjanla belli oldu mu? İşte cevaplar...

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS ek tercihler için geri sayım başladı. Ek tercih yapacak öğrenciler konu ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Ancak ek tercihlerin hangi tarihte başlayacağı konusunda resmi açıklama bulunmuyor. Geçtiğimiz sene YKS yerleştirme sonuçları 31 Ağustos'ta açıklanmış ek yerleştirme ise 14-20 Eylül'de alınmıştı. Buna göre, 2019 YKS ek yerleştirme için tercih kılavuzunun 2-6 Eylül tarihleri arasında yayınlanması bekleniyor.

Ek yerleştirme kılavuzu yayınlanır yayınlanmaz tercih takvimi de belli olacak.

ÜNİVERSİTE BOŞ KONENJANLAR BELLİ OLDU MU?

YKS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadığı için üniversitelerin boş kontenjanları ve taban puanları da henüz açıklanmadı. Kılavuz yayınlanır yayınlanmaz haberimizin içeriğinde yer alacak.

Tercih kılavuzunun yayınlanması ile birlikte adaylar, mezun oldukları okul türünü, puanlarını göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirleyeceklerdir.

EK YERLEŞTİRME NEDİR?

Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM'ye bildirilir. boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamıyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyuruluyor.