Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 30.08.2019 13:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.08.2019 13:59
ABONE OL

? ÖSYM 2019 DGS tercih sonuçları tarihi belli oldu mu?

DGS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 21 Ağustos'ta başlayan DGS tercihleri 28 Ağustos'ta sona eriyor. Lisans programlarına tercih yapan öğrenciler sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Peki, ? ÖSYM 2019 DGS tercih sonuçları tarihi belli oldu mu?

DGS tercihleri ne zaman açıklanacak?

DGS tercihleri ne zaman açıklanacak? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 21-28 Ağustos tarihleri arasında alınan DGS tercihlerinin sonuçları için geri sayım başladı. 2019-2020 eğitim öğretim döneminin başlamasına kısa süre kala, öğrenciler lisans programlarına tercihlerini yaptılar. Sonuçlar ile ilgili müjdeli haber bekleniyor. Peki, DGS tercihleri ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2019 DGS tercih sonuçları tarihi belli oldu mu? İşte ayrıntılar...

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda araştırmalar sürüyor. Sonuçların ne zaman açıklanacağı henüz belli değil. Ancak geçtiğimiz sene DGS tercihleri 7-17 Eylül'de alınmış sonuçlar ise 20 Eylül'de açıklanmıştı. Buna göre, 2019 DGS tercih sonuçlarının da önümüzdeki hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına yerleştirme işlemleri,ÖSYM tarafından yürütülecektir.

Tercih işlemleri 21-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında alındı. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda gerçekleştirdiler.

Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2'de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2'nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1'deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2'nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.

Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir.Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.