Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 29.08.2019 15:07
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.08.2019 15:07
ABONE OL

Kredi ve burs başvuru tarihi belli oldu! 2019 KYK başlayacak?

KYK burs ve kredi başvuruları için heyecanlı bekleyiş başladı. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere yönelik verilen burs ve kredi imkanından faydalanmak isteyen öğrenciler başvuru tarihlerini araştırmaya başladı. Konu ile ilgili KYK'dan geçtiğimiz gün açıklama gelmişti. Peki, 2019 KYK başlayacak?

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? 2019-2020 eğitim öğretim dönemi yurt sonuçları açıklandı. Yurt başvurularının ardından en çok merak edilenlerden biri de kredi ve burs başvuruları oldu. Burs ya da kredi imkanından faydalanmak isteyen adaylar araştırmalarını sürdürüyor. Peki, 2019 KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? İşte konu ile ilgili tüm detaylar...

2019 KREDİ VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK burs ve kredi başvuruları için geri sayım başladı. Yurt başvurularının ardından şimdi de sıra kredi ve burs başvurularında. Geçtiğimiz günlerde KYK tarafından yapılan açıklamada kredi ve burs başvuruları ekim ayında yapılacağı bildirildi. Başvuruların ekim ayının ilk haftalarında başlaması bekleniyor.

Öğrencilerin öğrenimlerine katkı sağlamak amacıyla kredi ve burs imkanı sağlanıyor. Halen 416 bin 775 öğrenciye burs, 1 milyon 194 bin 833 öğrenciye kredi olmak üzere toplam 1 milyon 611 bin 608 öğrenciye maddi destek veriliyor. 2019 yılında lisans öğrencilerine 500 lira, yüksek lisans öğrencilerine bin lira, doktora öğrencileri ve milli sporculara da bin 500 lira aylık maddi destek verildi.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

BURS/KREDİ BAŞVURULARI AYRI AYRI MI YAPILMAKTADIR?

Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil birlikte alınmaktadır.

BURS/KREDİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan "taahhütname onayı" yapmaları gerekmektedir.

KREDİNİN BURSA DÖNÜŞMESİ İÇİN NE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen 'öncelikli burs verilecek öğrenciler' kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Bu durumda bulunan öğrencilerin dilekçe ile Kurumumuz Genel Müdürlük adresine posta yoluyla ya da bizzat müracaat etmesi gerekmektedir.