Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 24.08.2019 09:53
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.08.2019 09:53
ABONE OL

yapacaklar dikkat! 2019 ne zaman bitiyor? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

devam ediyor. KYK'ya nda bulunacak öğrencilerin ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Belirlenen takvime göre, başvurular kısa sürede tamamlanacak. Peki, ? ne zaman açıklanacak? Hangi öğrenciler başvurabilecek?

Yurt başvurusu yapacaklar dikkat!

KYK yurt başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversiteyi kazanan öğrenciler yerleştikleri üniversiteye yakın konumda bulunan KYK yurdunda barınmak için başvurularını gerçekleştiriyorlar. Yapılan açıklamaya göre, başvuru sürecinde sona geliniyor. Peki, KYK yurt başvuruları ne zaman bitiyor? KYK yurt başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte konu ile ilgili tüm detaylar...

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

KYK tarafından yapılan açıklamaya göre, 21 Ağustos'ta başlayan başvurular 26 Ağustos saat 23.59'a kadar yapılabilecek. Başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor.

2019-2020 öğretim yılında ilk defa herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri, herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf öğrencileri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde eğitim görmekte olan öğrenciler, yurt başvurusunda bulunabilecek.

Öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini güncelleyebilecek.

KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019 KYK yurt başvurularının sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Ancak sonuçların hangi tarihte açıklanacağı konusunda herhangi bir açıklama bulunmuyor. Bir önceki dönem sonuçlar 13 Eylül'de açıklanmıştı. Buna göre, 2019 yurt başvuru sonuçlarının da yakın tarihlerde açıklanacağı tahmin ediliyor.

KYK YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Başvurular e-Devlet üzerinden alınacağı için e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-Devlet şifresi almaları veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

Özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin yurt barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmesi gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.

ARA SINIF ÖĞRENCİLERİ DE BAŞVURABİLİYOR

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara sınıf öğrencileri de başvurabilecek. 30 Haziran 2019 tarihinden önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran öğrenciler de (ön lisans, lisans) ara sınıf olarak 19-26 Ağustos tarihleri arasında yurt başvuru işlemlerini yapabilecek.

DAHA SONRA ALINACAK BAŞVURU TÜRLERİ

2019-2020 öğretim dönemi için 30 Haziran 2019 tarihinden sonra bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran/yaptıracak yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşecek öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile ülkemize kendi imkânları ile gelen yabancı uyruklu öğrencilerin yurt başvuruları ileri bir tarihte alınacak.

ÖĞRENİM BİLGİLERİ MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ

Yurt başvuruları e-Devlet'te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-Devlet'teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet'e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.